Поради, Театральне мистецтво        07 Лютого 2019        733      

Ефективна підготовка читців: 14 порад від членів журі

«Барви надії» усе ближче! Тому ми підготували для вас 14 найважливіших порад щодо ефективної підготовки. Як вдало обрати текст, як найкраще його подати, як підібрати ідеальний темп виступу, як перемогти страх сцени та багато іншого — далі.

1. Як вдало обрати текст

Прочитайте твір повністю і вирішіть, чи він зворушив вас. Відчуйте, зрозумійте, про що читаєте; чи знайома вам особисто історія, чи вона вас вражає, чи «потрапляє» у вас (як кажуть актори).

Часто обирають тексти про війну. Це можливо, звичайно, але лише тоді, коли читець глибоко розуміє тему, відчуває це і може поділитися з іншими.

2. Текст — не просто слова, а особлива історія

Уявімо, що виступ — це не просто слова, а певна історія. Забудьте, що ви читаєте окремий текст! Уявіть, що розповідаєте цікаву й захоплюючу історію, де є зачин, розвиток подій, кульмінація і розв’язка; де є зворушливі або драматичні моменти тощо.

3. Спробуйте зробити текст «своїм»

Перед заучуванням тексту попрацюйте над його викладом — перекажіть своїми словами. Зверніть увагу на те, що вам запам’яталося і що «пішло» від вас. «Дайте» текст собі. Станьте його частиною, живіть у ньому.

4. Передавайте всі емоції

Якщо ви обрали серйозний твір, будьте обережними. Необхідно показати не тільки смуток, печаль або трагедію, але й віднайти світлі моменти. До того ж зуміти передати всі емоції за допомогою голосу й очей, оскільки це основні інструменти читця. А це зробити непросто.

5. Як підібрати темп виступу

Читання твору на різних швидкостях під час підготовки допоможе виокремити потрібний і вигідний для вас темп.

6. Робота на сцені — це насамперед дикція

Затиснутий мовний апарат — часта проблема читців. Уникнути цього допоможуть артикуляційна гімнастика, скоромовки тощо. Зараз дуже багато вправ у вільному доступі в мережі Інтернет.

7. Будь-який виступ направлений на глядача

При прослуховуванні на конкурсах ми бачимо не читців, а людей, які намагаються «підігнати» свої виступи під критерії оцінки, щоб набрати якомога більше балів і перемогти. Ця тенденція насторожує. Важливо донести до кожного учасника (або педагога), що будь-який виступ, особливо на конкурсі, направлений на глядача.

8. Виступ заради глядача

Потрібно виступати не для того, щоб просто показати себе, а заради глядача, в ім’я глядача. Дуже важливо розуміти, чим ви хочете поділитися, що розповісти присутнім, а також які емоції хочете у них викликати.

9. Почуття міри і смаку

Надмірний артистизм, перенасиченість театралізації, костюмів і реквізитів часом заважає, оскільки втрачається сам читець, його індивідуальність! Якщо костюм, предмети в руках, на сцені допоможуть читцеві передати свою індивідуальність, вони потрібні. Але все ж краще від них відмовитися, оскільки головне під час виступу художнє слово, ваш голос і те, як ви вкладаєте душу.

10. Обережніше із жестами

Якщо в тексті сказано, що герой змахнув рукою, то робити це на сцені необов’язково. Жест лише допоміжний засіб і може навпаки погіршити сприйняття вашого виступу членами журі.

11. Не забувайте про правильність дихання

Вдих має бути короткий, текст вимовляємо вільно — без затиску звукового апарата.

12. Пам’ятайте про свою поставу

Виходячи на сцену, не опускайте очі донизу, а дивіться в зал поверх голів. Біля мікрофону зупиніться на відстані не менше кроку. Тримайте спину рівно, не згинайте ноги в колінах і не розставляйте їх широко.

13. Не поспішайте

Вийшовши на сцену, не поспішайте. Налаштуйтеся, зберіться, зверніть увагу присутніх на себе, дайте час вас оцінити.

14. Як перемогти страх сцени

Не думайте про майбутні бали чи перемогу. Ви маєте розуміти, заради кого тут; кому присвячуєте своє прочитання (матері, татові, товаришу тощо). Повинні поринути у твір і ставити перед собою лише одне завдання — передати слухачеві потрібні емоції.

Також вам стануть у пригоді основні поради щодо роботи над текстом від Костянтина Станіславського та шпаргалки з видами пауз і партитурними знаками.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: