Нематеріальна культурна спадщина        02 Січня 2020        3185      

5 маловідомих фактів про колядування

Чи все ви знаєте про колядування? У цій статті ми зібрали 5 фактів, які не залишать вас байдужими.

В Україні починають колядувати неодночасно

На Покутті йдуть колядувати шостого січня. На Західному Поділлі — зранку на другий день свят. У Слобідській Україні та на Гуцульщині колядують після Богослужіння в церкві на перший день Різдва Христового.

Слово «коляда» дісталося нам від римлян

Етнографи вважають, що слово «коляда» походить від Calendae Januariae (Нового року в римлян). Він припадав на тиждень після сатурналій, свята на честь бога Сатурна. А у Візантії Новий рік називали kalandai. Подібні назви є і в інших народів: koleda — у поляків і чехів, koledo — у болгар.

Полазник

Полазник — перший відвідувач хати на Різдво та Новий рік. Це пов’язано з «магією першого дня»: вірою людей у щасливу або нещасливу прикмету. Якщо першим зайшов чоловік, то це на щастя й добробут, а якщо жінка, то чекай біди.

За колядування карали

Християнська церква забороняла поганські свята й обряди. Колядування теж потрапило під заборону. Київський митрополит Кирило III у 1274 році наклав прокляття «на народні пісні, щедрівки, колядки, бо вони бісівські, погані».

Останній день колядування — 18 січня

Після Водохреща приходили кількатижневі м’ясниці. У цей час ще можна було співати пісні та справляти весілля. Після м’ясниць наставав найдовший і найсуворіший Великий піст. «Великий піст усім прижме хвіст», — казали в народі.

Чи колядують у Європі та як узагалі святкують Різдво в інших країнах? Прочитайте нашу статтю й неодмінно знайдете відповіді.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: