Нематеріальна культурна спадщина        06 Липня 2018        6925      

Квітка папороті: легенди купальської ночі

Із сивої язичницької давнини, на хвилях часу і народної пам’яті, прийшли до нас легенди про могутні обереги, які здатні захистити від лиха і наділити своїх володарів дивовижними можливостями. Одним із них наші предки вважали казкову квітку папороті — квітку щастя, яка розквітає один раз на рік, на Купала, в ніч напередодні літнього сонцестояння.

Валентина Ломаченко «Купала» . Художнє ліплення з пластиліну

Ця містична та загадкова рослина часто згадується не тільки в слов’янській міфології, але й у легендах Британії, Богемії, Німеччини, Франції та Сирії. Намагаючись пояснити спосіб розмноження папороті — рослини, яка, на відміну від інших, не цвіте, люди придумали безліч історій, однією із яких є давня слов’янська легенда про кохання бога небесного вогню, охоронця сонячного престолу сварожича Семаргла та красуні Купальниці-Купави, богині ночі. Їх любов народила двох чарівних близнюків, хлопчика і дівчинку, Кострому і Купала — діточок, які уособлювали собою союз вогняного сонячного світла та загадкової і містичної нічної темряви. Союз вогню і води, жіночого і чоловічого, життя і смерті.

Анастасія Назаренко «Ніч на Купала». Художнє ліплення з пластиліну

Від дядька, бога-громовержця Перуна, малюки отримали дар — чарівну вогняну квітку, квітку папороті, або ж — Перунів цвіт. Саме її століттями шукають відчайдухи в ніч на Івана Купала.

Ось як описує пошуки квітки папороті професор Степан Килимник у роботі «Український рік у народних звичаях в історичному освітленні»: «Хто її дістане, хто зірве, той усе на світі знатиме, той відімкне навіть зачаровані замки без ключа, дістане без труднощів усі скарби, закопані у землі…той щасливець причарує найкращу дівчину, матиме найвищий урожай, відвертатиме від своєї ниви град, грім, зливу, не боятиметься лихих сил…»

Маріанна Волощук «Ніч на Купала». Художнє ліплення з пластиліну

За народними віруваннями, щоб знайти квітку папороті, необхідно ще до заходу сонця перед Івановим днем піти до лісу, зайти у найбільш глуху чащу, знайти папороть і, ставши поряд із рослиною, взяти пучок полину, окреслити коло навкруги себе, а під рослину постелити хустку. Згідно із повір’ям, у глуху ніч із листя папороті з’являється брунька, яка, ніби жива, коливається і росте, повертається і скаче. Рівно опівночі, із страшним тріском і громом, брунька розривається і на світ з’являється вогняна квітка нечуваної краси, така яскрава, що не можна навіть дивитись, і пахощі від неї ідуть по всьому лісу. На коротку мить зацвітає вона і відразу ж треба хапати квітку, бо, якщо забаришся, невидима рука тієї ж миті зірве чарівну рослину.

Даша Кулікова «Купальська казка». Художнє ліплення з пластиліну

У ту ж мить у лісі здіймається неймовірний гамір, шум, крик, грюкіт, регіт, завивання і бозна що! Здається людині, що все на неї валиться, ось-ось придушить! Усі лихі сили намагаються будь-що перешкодити людині й собі вхопити дивний цвіт. Якщо все ж пощастить вхопити квітку, то треба надрізати шкіру мізинця на лівій руці і всунути її під шкіру, або ж заховати біля серця чи під шапкою. З усіх боків лякають сміливця лихі сили: тут і мерці, відьми, упирі, вовкулаки, водяний і лісовик, мавки, русалки. Адже купальська ніч — це чарівна ніч, коли не тільки щастя ходить по землі. У цей час мають волю всі таємні сили лісу, поля, води, гір, скель та провалля. До других-третіх півнів треба протриматись, а тоді вже сила злих сил слабшає і можна йти додому.

Валентина Ломаченко «Літо». Художнє ліплення з пластиліну

Після такого випробування чекає на людину щаслива доля. Коли ж щасливець одружиться, то і жінка його буде вічно молода, красива, добра та здорова, а діти його — здорові, роботящі і ласкаві. Буде любов і розуміння в сім’ї, радість, добробут і удача, обійдуть стороною біди і хвороби, оминатиме в житті тривога і печаль. Бажаємо і вам знайти та зберегти в душі своїй чарівну квітку щастя!

В якості ілюстрацій використані роботи вихованців зразкового художнього колективу гуртка ліплення «Пластилінова ворона» Будинку дитячої творчості Веселинівської селищної ради. Керівник — Наталія Майстренко, майстер НТО «Прибужжя».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: