Творче об'єднання «Прибужжя»        17 Серпня 2021        4901      

Лілія – друга королева квіткового царства

З весни й до самої осені сади та вулиці прикрашають величні квіти – лілії, чия краса здатна вразити найбагатшу людську уяву. Розмаїття кольорових відтінків суцвіть дуже широке: від яскраво-білого до блідо-кремового, від жовтого до темно-бордового. Гібридні сорти квітів мають ліловий колір, але в природі не існує лілій блакитних і синіх відтінків. Пелюстки можуть бути забарвлені кольоровими переходами, декоровані крапками або штрихами. 

Мова квітів у флористиці

У світі флористики лілію вважають суперечливою квіткою. Адже, залежно від її забарвлення, мовою квітів можна по-різному «прочитати» смислове значення цієї квітки.

Зокрема, з білою лілією асоціюється значення чистоти, благородства, невинності й скромності. Рожева квітка передає романтично – ніжний настрій з натяком на дружбу. Активні забарвлені пелюстки від бордового до лілового  кольорів – голосно заявляють про пристрасть. Квіти з дивовижним пурпуровим та червоним відтінками з додаванням зелених вкраплень свідчать про наміри з глибокими відносинами.

Міфи та легенди

Свою європейську назву квітка отримала від давньогалльського «лі-лі», що означало «білий-білий». 

Здавна у християнстві саме біла лілія символізувала цнотливість, невинність і чистоту. Адже, у день святого Благовіщення, Діві Марії з’явився архангел Гавриїл з білими ліліями в руках, щоб сповістити про народження Сина Божого. Тому ці  квіти часто зображені на іконах та у біблейських сюжетах.

Про білу квітку складено багато міфів і легенд. За однією з легенд, прекрасна біла квітка з’явилася зі сліз Єви, яку через непослух вигнали з раю. У Стародавній Греції вважали, що біла лілія виникла з крапель молока богині Гери. У Римлян цю квітку асоціювали з символом надії. В країнах Близького Сходу лілію вважали другою королевої рослинного Царства після троянди. У німецькій міфології лілію вважали житлом для ельфів, які народжувались і помирали разом з квіткою. Найбільшого значення лілія набула у Франції, як символ королівської влади під покровом церкви. В Україні квітку лілії називають «лілея» – символ чистих дівочих чарів. Краса цієї квітки тендітна, а щастя – тихе.

Квітка у мистецтві

З давнини образ витонченої лілії використовувався у декоративно-прикладному мистецтві, а також зображення квітки зустрічаються в роботах скульпторів і художників початку XIV століття. Біла лілія прикрасила полотна відомих художників епохи Відродження, таких як Леонардо да Вінчі, Сандро Боттічеллі, Данте Габріель Росетті, Лоренцо Лотто та інших.

У геометричних візерунках лілія часто вимальовується у вигляді силуету пари птахів – символу кохання. Зображення квітки у вигляді серця з паростком в середині – означає ідею зародження нового життя. Орнамент, що єднає в собі квітку, пуп’янок і лист – формує композицію триєдності: народження, розвиток, відродження. Іноді лілію зображали у формі, що нагадувала хрест – символ благословення на створення нової сім’ї.

Витвором мистецтва був український дівочий вінок, до якого впліталися 12 основних квіток-символів: мак, соняшник, ромашки, волошки, півонія, м’ята, а також лілея – символ цноти й чистоти. Квітка лілії у вінку покликана застерігати юнаків, щоб вони із любов’ю і ніжністю ставилися до чистої та цнотливої дівочої краси.

Образ лілії в роботах Миколаївських майстрів

Образ лілії яскраво відображений у творчих роботах художників і майстрів-аматорів Миколаївщини.

Розмаїття барвистих лілій можна побачити у мальовничих полотнах миколаївської художниці Галини Кір’якової. Помаранчеві, жовті, рожеві та червоні квіти зібрані у пишні букети, ніби випромінюють п’янкий аромат літа.

Квіткові композиції ростових квітів з ізолону створює Анна Сальник з Галицинівської сільської ради. Об’ємні суцвіття стають оригінальною фотозоною для оформлення будь-яких святкових заходів, створюють казкову атмосферу і настрій.

Для створення своїх робіт майстриня Любов Паранюк з Куцурубської сільської ради використовує різні види творчості. Королівські лілії, виплетені із соломи, вражають своєю філігранністю і легкістю. А напівпрозорі квіти, зображені на шовковому полотні батику, виглядають доволі витончено та елегантно.

Квітковим розмаїттям насичені художні вироби майстрів народного творчого об’єднання митців «Колорит» Баштанського міського будинку культури: Олени Козявко, Ірини Латарії, Наталії Ракітіної та Тетяни Савченко. Свою творчість для виставкових заходів учасники об’єднання представляють у різних видах мистецтва: батику, розпису, живопису, вишивці тощо. Завдяки цьому, звичайна садова квітка лілії набуває кожного разу особливого вишуканого вигляду.

Тендітний образ квітки не менш яскраво відображений у дереві й металі, вишивці та графіці, валянні, бісероплетінні, витинанні, вітражі й інших видах і техніках мистецтва. Майстри Миколаївщини старанно передають красу звичайної садової квітки, аби ми могли  насолоджуватись навколишнім світом.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: