Творче об'єднання «Прибужжя»        13 Березня 2020        2375      

Тарілка: полотно для творчості та оберіг

Композиція й оберегові значення, кольорова гама, ворожіння та місце тарілки у творчості майстринь Миколаївщини.

Композиція й оберегові значення

Кожна господиня прагнула мальовничо оздобити свій будинок, адже це було проявом духовного багатства людини. Звичайні побутові речі набували своєрідних магічних властивостей і дарували мешканцям дому здоров’я, достаток і добробут.

Іван Гончар «Біля мисника»

Тарілки майстри виготовляли зі скла, порцеляни, кераміки, металу або дерева. Матеріал обирали відповідно до призначення виробу. Розставлені на поличках мисника барвисті розписні тарілки мали круглу форму, тому були уособленням життєдайного небесного світила — Сонця, а кожен елемент декору мав оберегове значення. В оздобленні переважали зооморфні й квітково-рослинні візерунки та геометричні орнаменти.

Зазвичай у центрі композиції зображали квітку (символ пишної природи), а також декоративні вазони й дерево життя (символ єднання всесвіту). На гілках дерев — райські пташки, ягоди й бутони. Іноді казкові квіти органічно перероджувалися у птахів, риб і навіть метеликів. Деякі композиції доповнювали зображенням людей і норовливих коней — провісників Сонця.

Основні кольори та їх значення

  • Червоний — сила духу, краса та родинне вогнище.
  • Жовтий символізував урожай, багатство й достаток.
  • Жовтогарячий (помаранчевий) — влада та розкіш.
  • Рожевий відображав емоційну гармонію.
  • Зелений — пробудження, надія та юність.
  • Синій — мудрість, сила, постійність.
  • Блакитний — символ неба й доброти.
  • Білий — чистота й відвертість;
  • Фіолетовий означав єдність.
  • Коричневий знаменував землю, надійність.

Ворожіння

Великі і маленькі тарілки часто використовували молоді дівчата для ворожіння. Примовляли: «Тарілку вибирати, щоб свою долю вгадати». Найчастіше ворожили на трьох тарілках: під кожну з них клали хустку, копійку та каблучку. Якщо дівчина обирала тарілку з копійкою, це означало, що шлюб буде за розрахунком; з хусткою — за примусом; з каблучкою — у коханні. Також ворожили на попелі, свічках, воді, варениках, квасолі й горошинах. Усе це обов’язково поміщали на тарілці.

Роботи майстринь Миколаївщини

У барвистих декоративних виробах миколаївських майстринь Лесі Сайковської та Людмили Гацури, а також Алли Бондарєвої (Баштанська ОТГ) яскраво відображені традиції петриківки. Динамічні й насичені орнаменти зачаровують багатством та пишністю.

Казкові диво-птахи серед витончених рослинних візерунків Наталії Ракітіної (Баштанська ОТГ), Ніки Лотос (м. Миколаїв) і Стефанії Чаплигіної (Березанська ОТГ) вражають граціозністю.

Любов Паранюк (Куцурубська ОТГ) надає перевагу таврійському розпису. Основне місце у творчому доробку займають декоративні вазони у вигляді античних амфор, морська символіка та степові пташки. Домінують синьо-блакитні (ознака великої води) і жовто-коричневі відтінки (символ опаленого Сонцем безмежного степу).

Роботами талановитих майстрів і майстринь Миколаївщини ви зможете насолодитися на обласній виставці «Майстри барвистої палітри».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: