Нематеріальна культурна спадщина        21 Березня 2018        896      

Новруз Байрам: традиції святкування азербайджанського Нового року

21 березня азербайджанська громада Миколаївщини зустрічає довгоочікуваний національний Новий рік — Новруз Байрам. Свято символізує оновлення природи, продовження життя, адже його дата прив’язана до весняного рівнодення. Про давні звичаї, які роблять святкування унікальним та особливо колоритним, — тільки для відвідувачів нашого сайту.

Довідка

Новруз Байрам є загальнонародним, знаменним і найкрасивішим святом етнокультури азербайджанського народу. З 2010 року воно отримало статус Міжнародного. На 11-ій сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з охорони нематеріальної культурної спадщини 12 країн світу подали свято Новруз до Реєстру ЮНЕСКО. Воно було включено до списку Всесвітньої спадщини як символ мудрості, надії та толерантності. На цій же сесії Новруз був визнаний найбільш давньою нематеріальною спадщиною світу.

Традиції святкування

Підготовка до свята починається з пророщування пшеничного зерна, обов’язкового атрибута святкового столу. За повір’ями проросла пшениця є символом весни та родючості, благополуччя й достатку.

За чотири тижні до свята, щочетверга, кожна родина на своєму подвір’ї розпалює багаття — тонгал. І старий, і малий стрибають через нього сім разів, промовляючи: «Усі мої негоди — тобі, а твою радість — мені!» Побутує думка, що вогонь очистить людину від скверни, захистить від темних сил, а все найгірше, що було в старому році, згорить у полум’ї багаття. Вогонь не заливають водою. Після того, як він сам згасне, попіл збирають юнаки та дівчата і відносять подалі. Таким чином сім’я позбавляється від усіх напастей. За старих часів у ніч перед Новрузом кожна сім’я запалювала на даху свого будинку стільки смолоскипів, скільки людей проживало в ній. Тепер факели замінили свічками, які горять за святковим столом. Ця традиція має символічне значення, адже вогонь оберігає людину від злих духів, тому догоріти свічка має до кінця. У день свята члени родини прокидаються рано, одягаються у заздалегідь приготовлений новий одяг. Усі разом ідуть до річки, щоб умитися водою, що символізує чистоту та свіжість. Люди вітаються зі святом, бажають одне одному щасливого Нового року, пригощаються солодощами.

Святкове застілля

За кілька днів до Новрузу господині виготовляють традиційні азербайджанські солодощі: шекербуру, пахлаву, бадамбуру, мутакі, кураб’є. За святковим столом традиційно збирається вся родина, родичі, друзі. Господиня подає сім страв, символічну данину Сонцю. Люди вірили, що у відповідь світило обдарує родину теплом і багатим урожаєм. До столу подавалися продукти, назва яких починається на букву «с» — су (вода), сюд (молоко), себзі (зелень), сірке (оцет), сумах (сушений барбарис), сім’ю (каша з пшениці), сепанд (рута), семені (зелень пророщеної пшениці). Королем святкового столу є плов, яким і завершується застілля. Готують його за традиційними рецептами з різними гарнірами: м’ясом, куркою або рибою. До солодкого плову додають сухофрукти.

Святкові легенди

Окрім їжі на стіл ставлять символічні предмети: дзеркало, свічку та фарбовані яйця. У деяких східних народів існує міф, що земна куля тримається на рогах величезного бика. Упродовж року міфічна тварина втомлюється і перекидає земну кулю з одного рогу на інший, що і є причиною зміни років. Тому люди ставлять фарбоване яйце на дзеркало і споглядають: як тільки яйце гойднеться, бик «перекинув» земну кулю на інший ріг, а це означає прихід нового року. За столом, побачивши символічне розгойдування яйця на дзеркалі, усі поздоровляють одне одного і бажають усіляких гараздів.

Новрузові звичаї

У це свято прийнято робити добрі справи і ділитися частуваннями. У святкові вівторки і на сам Новруз дітлахи стукають у двері сусідських будинків, залишаючи шапки або невеликі мішечки на порозі, а самі ховаються неподалік. Господарі будинку наповнюють шапку святковими смаколиками. Забирати їх можна тільки після того, як двері закриються, щоб господарі не бачили своїх таємничих гостей. Інший святковий звичай називається «Новруз пайі». Господині пригощають пловом і ласощами сусідів або друзів. Ті у відповідь повертають тацю зі своїми частуваннями або подарунками. У день зустрічі Нового року родина жениха обов’язково повинна відправити подарунки до будинку нареченої: солодощі, золоті і срібні вироби тощо. Сім’ю хлопця обдаровують також. Цей обмін відбувається в урочистій обстановці. Завершується свято змаганнями на конях, різними молодіжними і дитячими іграми, спортивною боротьбою гюлєш тощо. Традиційно розважають гостей народні персонажі Кеса і Кеча.

Методисти обласного центру народної творчості з дослідження НКС дізналися про особливості святкування азербайджанського Нового року на Миколаївщині від голови обласної азербайджанської діаспори «Гардашлиг» Кабіра Бадалова. Щиро вітаємо земляків із прекрасним святом. Бажаємо миру й процвітання!

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: