Поради, Театральне мистецтво        31 Жовтня 2018        828      

«Перлина театральна»: таємниці дихальної гімнастики

Кожна дихальна гімнастика особлива. Цього разу в рубриці «Перлина театральна» розкриємо таємниці дихальної гімнастики за методикою Олександри Стрельнікової. Основні принципи, вимоги, вправи та багато іншого — далі в статті.

Світлина: unsplash.com

Основні принципи

Вдих і видих треба робити тоді, коли певні рухи ускладнюють пропоновану в той момент форму дихання. Наприклад, вправа на стиск грудної клітини: нахиляємося вперед, руки зводимо перед грудьми та ін. — вдих. А при розширенні грудної клітини (випрямляємося після нахилу, розводимо в сторони руки) — видих. Вдих треба робити через ніс. Автор методу рекомендувала уявити стан «принюхування»: ніби почули запах диму або гару і стали принюхуватися («шмигати носом»). До того ж, у цей час треба демонструвати здивування, жах або захоплення. При вдиху рот має бути закритий, губи стиснуті не сильно, розслаблені. Не можна напружувати лицьові м’язи, випинати живіт, піднімати плечі або розправляти грудну клітку. Частота вдихів за хвилину — приблизно 60–72 рази. Кількість повітря, яке ви набираєте, має бути невеликою. У кожного своя норма. Коли при вдиху і видиху не відчуваєте дискомфорт або запаморочення — це ваша норма. Починати можна мінімум із двох таких вдихів-видихів. Згодом їх кількість має рости в геометричній прогресії: 2–4, далі 8–16–32 і т.д. Видихається повітря через рот.

Основні вимоги до виконання вправ

  1. Рахуємо тільки вдихи.
  2. Вдих шумний, короткий, активний.
  3. Вдих робиться одночасно з рухами.
  4. Видих повільний, проходить через напіввідкритий рот.

Вправи

«Що, де, коли»

Ноги разом, руки опущені донизу. На рахунок «раз» робимо вдих та одночасно повертаємо голову вправо (ніби вдихаємо запахи світу). Вдих робимо різкий, короткий, активний. Відразу після чого робимо видих і плавно повертаємо голову вліво. На рахунок «два» — різкий вдих. Потім повертаємо голову на висхідне положення, видихаючи через привідкритий рот.

«Вушки»

Ноги майже разом, руки опущені донизу. Робимо нахили головою вправо, а потім вліво. На рахунок «раз» робимо вдих і притискаємо ліве вухо до лівого плеча. Видих — повертаємо голову у висхідне положення. На рахунок «два» — вдих і притискаємо праве вухо до правого плеча. Видих — висхідне положення. Вдихаємо повітря через ніс, а видихаємо плавно і спокійно через рот.

«Маятник»

Ця вправа, як і попередня, передбачає нахили голови, тільки робимо їх поперемінно вперед і назад.

«Долоні»

Руки опущені донизу, ноги розставлені трохи вужче, ніж на ширину плечей. Пальці рук розкриті. Робимо вдих, пальці різко стискаємо в кулак, ніби намагаємося спіймати руками повітря. Видих повільний, пальці розкриваємо, долоні розтискаємо.

«Кошенята»

Руки перед грудьми, кісті рук розслаблені, ноги на ширині плечей. Робимо вдих і повертаємо корпус вправо, трохи присідаємо, руками намагаємося спіймати повітря і затискаємо в кулак. Видих — висхідне положення. Потім те саме в протилежну сторону — вліво.

«Зарядка»

Робимо вдих і підіймаємо праве коліно до рівня ліктів. Руки згинаємо в ліктях, кулак лівої руки дістає правого плеча. Видих — опускаємо ногу та руку. Наступний вдих — ліва нога та права рука між собою поєднуються на згині.

«Обійми»

Ноги на ширині плечей. Робимо вдих і міцно обіймаємо себе руками навхрест (права рука зверху на лівому плечі). Видих — руки розводимо в сторони. Наступний вдих — при «обіймах» ліва рука зверху на правому плечі. Видих — руки в сторони.

«Присідання»

Вдих — присідаємо, ліву руку заводимо за спину, а праву руку в ліву сторону попереду тулуба. Видих — руки в сторони (і так 8 разів). Змінюємо руки. Вдих — права рукв за спиною, а ліва рука — вправо попереду тулуба. Видих — руки в сторони.

«Пружина»

Права нога попереду, а ліва нога позаду. Вдих — присідаємо на праву ногу, руки схрещуємо перед собою (ніби стискаємо грудну клітку). Видих — висхідне положення, руки розводимо в сторони. Потім ліва нога попереду, а права позаду. Вдих — присідаємо на ліву ногу.

«Перекати» — комплекс рухів, що виконуються в ритмі пружинячих присідань.

Одна нога повинна бути попереду, інша позаду. Присідаючи на виставленій уперед нозі, робимо вдих. При цьому спина у нахилі розслаблена, руки ніби «викидаємо» вниз. Ногу випрямляємо — видих. Робимо 12 разів і змінюємо опорну ногу.

Якщо будете виконувати всі вправи старанно, отримаєте чудовий результат! Наступного разу в рубриці «Перлина театральна» — особливості роботи зі сценічної мови. Нагадаємо, що минулого разу в рубриці йшлося про вправи з майстер-класу режисера, заслуженого діяча мистецтв України Анатолія Васильовича Бєлєванцева.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: