Нематеріальна культурна спадщина        18 Січня 2017        865      

А що третій празник — Святе Водохреща!

У ніч на 19 січня українці зустрічають Водохреща — одне зі стародавніх церковних свят. Чому його часто називають Богоявленням, коли зустрічають другий Святвечір, і який момент є найважливішим у процесі освячення води? Останнє свято новорічно-різдвяного циклу повниться загадками та таємницями, у яких обов’язково варто розібратись.


Чому Богоявлення?

За Євангельськими переказами під час хрещення Ісуса Христа йому з’явився Святий Дух в образі голуба. Так Господь явив Себе людям, доводячи єдність Святої Трійці: з неба промовляв Бог-Отець, Син Божий охрестився, а у вигляді голуба зійшов Святий Дух. Звідси й з’явилася ще одна назва свята — Богоявлення.

Голодна кутя — вечір 18 січня

Вечір напередодні Водохреща має теж декілька варіантів назв: другий Святвечір, голодна кутя, бабин вечір. На вечерю подавали лише пісні страви, але вже не 12, як на Різдво, а набагато менше. Основною ритуальною стравою все ж була кутя, а до неї — узвар.

Повечерявши, всі присутні за столом клали свої ложки в одну миску, а зверху клали хлібину: щоб хліб уродився. Рештки їжі від вечері господиня змішувала з борошном та сіном, а господар годував цим домашню живність.

Після трапези хазяїн виносив з хати до хліва святковий дідух, тому що він ще знадобиться на початку весняних польових робіт. У деяких регіонах України люди спалювали дідух, а попіл збирали й розсипали по городу, сподіваючись на гарний та щедрий урожай овочів.

Освячення води

Основний ритуал Водохреща — освячення води та омовіння цією водою житла, членів родини й домашнього господарства, зокрема всієї живності — худоби, птиці.

Святити воду ходили до церкви. Після святкової літургії процесія з іконами, церковними хоругвами та запаленими свічками вирушала до водойми. Напередодні свята чоловіки з льоду вирубали великий хрест, пробивали ополонку. Потім хрест ставили біля ополонки й прикрашали ялинковим та сосновим гіллям. Найважливіший момент церковного освячення — це занурення священиком хреста у воду. Саме після цього вона вважалась освяченою. За давньою традицією й понині церемонія освячення води відбувається просто неба, на берегах річок, струмків, озер.

Освячену священиком воду в річці всі присутні набирали у свій посуд. Сміливці намагалися зануритися в неї та очиститися від гріхів. Свяченою водою родина починала святкову трапезу, до якої запрошував господар, добряче окропивши всіх членів сім’ї, хату, криницю. Віряни зберігають хрещенську воду біля домашнього іконостаса, під рушниками, що покривають ікони. Нею лікують хвороби, освячують домівки та домашнє господарство.

Нехай і цього року Святе Водохреща омиє душі й тіла всіх людей, привносячи в них любов, мир та злагоду! Зі святом!

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: