Творче об'єднання «Прибужжя»        06 Серпня 2019        3896      

Символіка риби та її значення у мистецтві

Значення символу риби в астрономії, медицині, релігії й різних напрямах традиційного і сучасного мистецтва, зокрема в роботах майстрів НТО «Прибужжя» тощо.

Символіка

Риба — один із найдревніших символів. Її зображення можна було побачити на стародавній кераміці, у декоративному оздобленні ювелірних прикрас періоду бронзової доби та побутових античних речах. Знак риби — символ здоров’я, а в християн — ще й символ віри й Ісуса Христа. Адже слово «риба» грецькою мовою («Ίχθύς») складено з початкових літер слів фрази «Ἰησοὺς Χριστὸς Θεoὺ ῾Υιὸς Σωτήρ», що означає: «Ісус Христос Син Божий Спаситель».

З поширенням християнства та його цінностей, символ риби став досить багатозначним. Але, перш за все, означає хрещення: як риба не може існувати без води, так й істинний християнин не здобуде спасіння, якщо не пройде крізь хрещення водою. Риба й вода символізують очищення, плодючість, життя. Адже риба живе у воді, а вода — Праматір Світу. За багатьма міфами й легендами різних народів світу, нашу землю тримають на собі три велетенські рибини, і коли вони починають ворушитися, на поверхні виникають землетруси.

В астрономії й астрології рибу асоціюють зі знаком Місяця. Для алхіміків риба — це символ води. У медицині її пов’язують із флегматичним темпераментом; у релігії — зі святом воскресіння, весняного відродження природи й початком посту. У тлумаченні снів вона — утілення плотських втіх, а жінкам риба уві сні віщує народження дитини.

У писанкарстві символ риби означає довголіття й міцне здоров’я. Улюблене зображення майстрів Дерево-життя, яке часто представляють у вигляді самостійної композиції, де кожний знак має своє значення, а риби чи змії уособлюють потойбічний світ. В образотворчому мистецтві зображення риби асоціюється з символом достатку, радості й багатства.

Тож риба — стародавній амбівалентний символ, оскільки одночасно уособлює земне відродження і таємний підземний світ.

Майстри Миколаївщини

Здавна українські майстри відтворюють символ риби у вишивці на рушниках і сорочках; у різьбленні, кованих виробах, тканих килимах, писаному посуді й оздобленні хат; гончарних виробах, витинанках, а найчастіше на барвистих писанках.

Для сучасного мистецтва характерне застосування нових форм і технік, утілення креативних авторських прийомів, запозичення арт-ідей в інших культур світу (ошибана, кунісайга, пластилінографія, квілінг та інші). На жаль, сакральні символи-знаки переважно стають у сучасному мистецтві лише елементами декоративного оздоблення. Митці з традиційних видів мистецтва, зокрема вишивки, ткацтва, розпису й писанкарства частіше застосовують стародавні відомі символи, яким надають нового значення й інтерпретації. З одного боку смислове значення символів змінюється, а з іншого — набуває багатогранності у сучасній творчості.

Любов Ніколаєва, м. Миколаїв

Серед майстрів НТО «Прибужжя» символ риби також досить поширений. Графічні монохромні картини художниці Любові Ніколаєвої наповнені філософським змістом і магією сюжету. Кожен зображений елемент несе певну інформацію, у композиції немає зайвого, а смислова тематика підпорядковується головному символу.
Сучасні композиції й креативні інсталяції майстра з різьблення по дереву Олександра Рассолова немов наповнені повітрям. Пластичні форми його робіт настільки динамічні, що навколо них створюється ілюзія руху.

Олександр Рассолов, м. Миколаїв

Потішними й навіть по-дитячому кумедними здаються образи риби в декоративних розписних панно Ніки Лотос і тканих гобеленах Наталії Мазур. Майстрині у своїх виробах наділили риб веселим характером і додали позитивної людської міміки.

Ніка Лотос, м. Миколаїв

Юним талановитим майстриням, переможницям обласного фестивалю дитячої творчості «Art-mix», також подобається зображати риб. Мереживні витинанки Вікторії Пан (місто Первомайськ) завжди дуже витончені. У її роботах серед напівпрозорих морських рослин можна помітити, як бавляться маленькі чарівні рибки. Барвисті картини з пластилінографії Валентини Ломаченко (Веселинівська ОТГ) вражають своєю пластичністю. Вона вдало використовує символ риби не лише як основну композицію, а і як елемент декору.

Вікторії Пан, м. Первоймаськ

Завдяки талановитим майстрам і їх творчому мисленню звичайні символи перетворюються на яскраві образи з дивними характерами й дивовижним декором. Одним із них є і звичайний бузок, про символи і значення якого ми писали раніше.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: