Творче об'єднання «Прибужжя»        10 Липня 2020        2277      

Сучасна шкатулка: історія, популярні види й особливості виробів майстрів Миколаївщини

Як виготовляли шкатулки в різних куточках світу? Чому дерев’яні вироби унікальні? Чим особливі вінтажні скриньки? Хто з майстрів Миколаївщини створює шкатулки й чим цікаві їхні роботи? Про це й не тільки — далі.

Історія шкатулок

Понад 2 000 років тому умільці з Китаю і Японії вже славилися майстерним виготовленням маленьких дерев’яних коробочок, прикрашених смолою цінних порід дерев. Пізніше шкатулки робили не лише з дерева, а й металу, скла, каменю. Вони мали круглу, квадратну, овальну або прямокутну форми. Іноді майстри фантазували й виробляли скриньки у вигляді птахів, людей, звірів, риб, квітів чи плодів.

Прикрашали їх по-різному, переважно використовуючи старовинні художні промисли, які відбивали місцеві культуру та традиції. У Німеччині застосовували майсенську порцеляну, у Чехії — богемське скло, у Росії — натуральне каміння. У Тунісі полюбляли плетення з пальмового листя. Українці надавали перевагу художньому розпису та різьбленню, білоруси — соломоплетінню. Згодом у світі почали декорувати скриньки вишуканою тканиною і шкірою, а також віртуозно інкрустувати їх металом, різьбленою кісткою та коштовним камінням. Іноді шкатулка коштувала дорожче, аніж скарб, який у ній зберігали.

Популярні види сучасних шкатулок

Сьогодні дерев’яні шкатулки найчастіше виготовляють із кедра, липи, клену. Іноді обирають екзотичні: тик, палісандр та червоне дерево. Кожен вид дерева має свій природний відтінок і неповторний малюнок, що гарантує оригінальність виробу. Особливо популярна гуцульська рахва для зберігання коштовних каблучок або ланцюжків. Вона виготовлена з натурального матеріалу, має зручну круглу форму та вирізняється етнічним геометричним орнаментом.

Довговічні шкатулки з натуральної або штучної шкіри. Їх легко зафарбовують у будь-який колір, тому вони завжди виглядають вишукано. Рідше можна побачити металеві скриньки. Зазвичай їх роблять із недорогоцінного металу. Вони мають невеликий розмір, призначені для зберігання каблучок або сережок.

Популярні вінтажні шкатулки. Це старовинний предмет у сучасній інтерпретації. Вони поєднують застосування елементів декору у ретростилі й імітацію старовинних технік і прийомів у сучасних виробах. Наприклад, скляні вітражні скриньки, шкатулки з порцеляни або натурального каменю, ажурні різьблені зі слонової кістки тощо.

Вироби майстрів творчого об’єднання «Прибужжя»

Миколаївський різьбяр Олександр Рассолов створює скриньки в традиційному стилі. Переважно виготовляє шкатулки з липи й тополі, прикрашає їх рельєфними або геометричними орнаментами. Стефанія Чаплигіна (Березанська ОТГ) і Ярослава Гончарук (м. Миколаїв) використовують сучасні матеріали, експериментують із техніками й формами. Кольорова гама переважно стримана, відтінки гармонійно поєднуються, створюючи монохромний малюнок. Виразності орнаментальному оздобленню майстрині надають за допомогою текстурної рельєфності й об’єму, інкрустації елементів малюнка стразами або декорування сусальним золотом.

Роботи Лесі Сайковської, Людмили Гацури (м. Миколаїв) та Алли Бондарєвої (Баштанська ОТГ) вирізняються динамічною композицією. У кожному виробі збережені традиції та культура української народної творчості. Це помітно в символіці орнаменту. Наприклад, птахи — символ гармонії й вісників Сонця; стиглі плоди — достатку й добробуту; квіткові суцвіття — відродження та пишної природи. Також майстрині застосовують основні традиційні кольори: червоний, жовтий, зелений, синій, білий і рожевий. Надають перевагу гуашевим та олійним фарбам або фарбам на яєчній основі. Часто малюють пензлем із котячої шерсті або пальцями.

Часто побутові речі стають полотнами для творчості й навіть набувають магічних властивостей. Наприклад, звичайні тарілка й сито.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: