Нематеріальна культурна спадщина        27 Березня 2018        918      

Світові національні бренди: фестиваль тюльпанів у Туреччині

На Миколаївщині триває реформа з децентралізації: створюються об’єднані територіальні громади, які якнайбільше проявлятимуть культурний потенціал кожного населеного пункту багатої традиціями південної землі. Світовий досвід доводить, що саме брендові фестивалі дадуть можливість більше заявити про свої «скарби». У нашій статті піде мова про прекрасний фестиваль тюльпанів — національний бренд Туреччини.

З історії царської квітки

Стамбул — місто неймовірної краси та давньої історії. У Туреччині є легенда, що на дні тюльпана ховається щастя, саме тому турки з особливим почуттям ставляться до цієї квітки.

Часто вважають, що тюльпани є вихідцями з Нідерландів, де вони вирощуються та імпортуються. Турки ж із честю кажуть, що підкорення Європи червона квітка почала саме з їхньої країни. Уперше тюльпан був завезений до Туреччини за часів імперії Османа і швидко став улюбленою квіткою султанів. Свою назву тюльпан отримав за схожість із тюрбаном — перською «toliban». А період найвищого розквіту імперії Османа називають «епохою тюльпанів». Ця квітка настільки проявилася у фольклорних і культурних традиціях Туреччини, що з XVI століття стає символом держави. До Голландії вперше тюльпани були привезені лише в самому кінці XVI століття, відтоді вони швидко прижилися та запали в душу європейцям.

Тюльпанове царство

У Туреччині особливо цінними вважалися яскраво-червоні тюльпани із загостреними пелюстками: чим довшими й тоншими вони були — тим красивішою вважалася квітка. Пелюсточки порівнювали з вістрями шабель, з вигином жіночих брів або з витонченими арабськими буквами. Поступово тюльпанами, що стали елементами народних орнаментів, почали прикрашати одяг, зброю, килими й посуд. Тюльпанова краса надихала поетів, художників. Зображення квітки з’являлися навіть на стінах мечетей, а кожної весни люди влаштовували свято на честь чудових квітів.

Традиція квіткового свята

Нещодавно Туреччина вирішила відродити традицію проведення квіткових свят, яка була з часом втрачена. Перший фестиваль пройшов у 2005 році під гаслом «Найкрасивіші тюльпани ростуть у Стамбулі». І хоча давні сорти тюльпанів загублені, селекціонери все ж зуміли вивести прекрасні нові види цієї царської квітки.

Відомий на весь світ квітковий фестиваль у Стамбулі — Istanbul Lale Festivali — барвиста подія, яка приваблює безліч туристів. Щороку у квітні Стамбул перетворюється на прекрасний килим із ніжних та яскравих тюльпанів, справжнього символу весни. Кращі турецькі ландшафтні дизайнери створюють дивовижні квіткові композиції. Різноманітність кольорів і відтінків вражає: червоні, жовті, фіолетові, рожеві, білі, бузкові, помаранчеві, бордові, майже чорні. Мільйони тюльпанів тішать око в кожному куточку міста: від парків і алей до вулиць і автомагістралей. Квіти висаджують не лише спеціальні служби, а й самі жителі Стамбулу. Напередодні бажаючим роздають розсаду прекрасних рослин безкоштовно. Окрім живих квітів у дні фестивалю вулиці турецького міста прикрашають розкішними розписними скульптурами тюльпанів, виготовленими місцевими майстрами.

Головні заходи фестивалю

Святкування відбувається в історичних центрах Стамбулу: у парках Емірган і Гульхане, а також на площі Султанахмет, де встановлюється сцена, яскраво прикрашена тюльпанами. Тут протягом декількох фестивальних днів проходять концерти за участю популярних музикантів і співаків, презентуються різноманітні квіткові виставки та шоу. Організатори влаштовують і ярмарок, де зустрічаються виробники й покупці рідкісних сортів тюльпанів.

Наш південний край також багатий своїми традиціями. Методисти відділу НКС Миколаївського обласного центру народної творчості бажають вам натхнення на шляху відродження прекрасних звичаїв нашого народу!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: