Нематеріальна культурна спадщина        07 Липня 2017        943      

Святкування Івана Купала: білоруські традиції

Свято Купала, присвячене розквіту сил природи, коханню та продовженню роду — одне із найбільш шанованих у календарному циклі східних слов’ян. Ось, які подробиці святкування розповіли представники Миколаївської обласної національно-культурної спілки білорусів «Голас Радзіми» методистам обласного центру народної творчості, що досліджують нематеріальну культурну спадщину Миколаївщини.

На території багатонаціональної Миколаївщини, яка стала рідним домом для представників 133 народів, сьогодні проживає майже 9 тисяч етнічних білорусів. Як зазначає голова Миколаївської обласної національно-культурної спілки білорусів «Голас Радзіми» Тетяна Дємєннікова, білоруси бережно та шанобливо ставляться до своїх народних культурних традицій.

Чари Купалья

Згідно із віруваннями білорусів, ніч Купалья — особлива, чарівна й містична. Купатися в цю ніч заборонено. Люди вважали, що у водоймах плещуться душі померлих родичів, від чого води починають світитися загадковим сяйвом. Лісами й полями бродять злі духи, колдуни та відьми. У цю дивну ніч той, хто зуміє зірвати казкову квітку папороті — «папараць-кветку» — зможе розмовляти із рослинами, тваринами та птахами, бачити майбутнє та знаходити сховані скарби.

Невід’ємними атрибутами білоруського Купалья виступають ритуальні костри, навколо яких розгортається основне дійство: пісні, хороводи, масові ігри. Купальський вогонь вважається цілющим: той, хто не побоїться тричі стрибнути через вогнище, очищається від хвороб, порчі та всього зла. Поряд із вогнищем проводять худобу, аби була здоровою, у нім спалюють одяг хворих, щоби швидше одужали. Пару, яка стрибне, не розірвавши рук, за повір’ями, чекає щасливий та благодатний шлюб. Особливістю білоруського Купалья є використання для обряду очищення — поряд із вогнем — купи із цілющих трав, поверх якої кладуть кропиву. До речі, вважається, що Купальє — найкращий час для зміцнюючих прогулянок по росі та збирання лікувальних трав, які цього дня мають найбільшу силу.

Купальські звичаї

У Білорусі на Купала традиційно роблять ляльки-символи — Купайла й Мару, які уособлюють чоловічу та жіночу сутність, родючість сил природи. Дівчата прикрашають голову віночками з трав та квітів, із якими пов’язаний давній звичай: якщо дівчині подобається хлопець, і вона згодна з’єднати з ним свою долю, то вона дарить йому віночок саме в Купальську ніч. У відповідь хлопець також може попросити в коханої такий подарунок. Віночки є атрибутом купальських ворожінь. Дівчата, пускаючи їх по воді, дивляться: чий віночок пропливе найдовше, та буде здоровою та щасливо вийде заміж. Хлопець, який доставав віночок із води, претендував на роль судженого.

Сьогодні Купальє, як і століття тому, залишається одним із найбільш улюблених білорусами свят. І завдяки шануванню традицій пращурів членами Миколаївської обласної національно-культурної спілки білорусів «Голас Радзіми» є прекрасним вкрапленням у культуру Півдня України.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: