Творче об'єднання «Прибужжя»        10 Вересня 2021        791      

Топіарій – дерево щастя

Топіарій – (англ. «topiary») означає візерункові ландшафтні фігури, латинською мовою «topiaria» – садівниче мистецтво. Рукодільний топіарій із серії «hand-made» являє собою фантастичне «дерево щастя» зі штучною кроною різних розмірів, посаджене у декоративний горщик-вазон. Таку прикрасу використовують в оздобленні інтер’єру. Вважається, що це декоративне дерево привносить в оселю атмосферу щастя, примножує благополуччя і добробут.

Історія виникнення

Вважають, що батьківщиною топіарію є Франція, а саме Версальський палац. Версальські архітектори 16-17 століття придумали прикрашати ландшафти деревами (самшитовими чагарниками й тисом) з певною штучно наданою формою стовбура та декоративною різкою крони й гілок. Згодом така рослинна «архітектура» набула свого розквіту і навіть стала популярнішою за садову флористику.

Види

Сучасне штучне «дерево щастя» не копіює жодної рослини, що існує у природі. Кожний виріб є ексклюзивом, в якому відображена оригінальна авторська ідея.

Існує два основних види топіаріїв – садовий (вуличний) і кімнатний. Найпопулярнішим серед майстрів вважаються кімнатні топіарії, які різняться багатьма видами. Все залежить від творчого польоту фантазії майстра, застосування матеріалів, використання технік або обраної теми:

 • грошове дерево з монет і банкнот;
 • новорічний топіарій;
 • до дня закоханих;
 • весільний топіарій;
 • пасхальний топіарій з писанок;
 • кавовий арома – топіарій;
 • топіарій з природних матеріалів (каштанів, жолудів, мушлі, шишок, сухоцвітів тощо);
 • паперовий топіарій;
 • казкове дерево зі штучних матеріалів (полімерної глини, холодної порцеляни, джута, сизалевих кульок, органзи, фоамірану, намистин);
 • фруктові деревця.

Основні складові

Сучасні майстри використовують стандартний набір у створенні топіарію, який складається:

 • куля – основа – можна купити заготовку з пінопласту, а можна власноруч створити з монтажної піни, грудки паперу або з повітряної кульки у техніці пап’є – маше;
 • стовбур – підійде паличка, гілка або олівець – все, що за формою нагадує стовбур дерева;
 • горщик-вазон – кожна кімнатна рослина росте у горщику, тому для деревця можна купити готовий вазон або створити власноруч. У якості підставки для топіарія підійде звичайний стакан, чашка, відерце, глечик та будь-яка інша ємність. Звичайну ємність можна перетворити в оригінальний вазон за допомогою декоративного оздоблення: художнього розпису, об’ємного ліплення, декупажу, інкрустації, бісероплетіння, джгутової техніки тощо;
 • крона – найголовніша декоративна частина топіарію. Саме ця складова деревця визначає, до якого виду буде відноситися «дерево щастя».  Варіантом для декоративного оздоблення можуть слугувати як звичайні кавові зерна, так і вишукані квіти з холодної порцеляни, фетру, ізолону, фоамірану, тканини, паперу, намистин, мушлі, пір’я тощо;
 • декорування – додаткове декорування застосовують з метою посилення сприйняття. Майстри використовують штучних метеликів, птахів, равликів, рибок, тварин, плоди або зірочки, янголів, серця, надписи з вітанням тощо.

Сучасне «дерево щастя»

Сучасний топіарій – це креативний політ фантазії. Майстри намагаються максимально втілити у створення «дерева щастя» позитивні емоції, свої мрії й надії, найщиріші побажання, добрі думки. Адже вони вірять, що саме їхнє деревце принесе в оселю добробут, любов і щастя.

Топіарії Ольги Костюк з Березанської селищної ради виглядають завжди стильно і витончено. Для їхнього створення майстриня використовує напівпрозорі легкі тканини, перлини, екзотично вигнуті стовбури та декоративні банти зі стрічок.

Креативні, веселі й навіть трішки кумедні новорічні топіарії виготовляє Анна Сальник з Галицинівської сільської ради. Конусоподібну крону деревця майстриня прикрашає декоративними композиціями з квітів і природного матеріалу, а горщик-вазон завжди має незвичайну форму – найчастіше у вигляді маленьких чобітків.

Миколаївська майстриня Єлизавета Козирєва створює «деревця щастя» на будь-який смак – кавові, грошові, святкові. Та найкрасивішими є квіткові топіарії, зібрані з пишних суцвіть. Барвисті крони дерев усипані трояндами, мальвами, соняшниками, маками, волошками й стиглими ягодами. Така композиція обов’язково привнесе в оселю відчуття щастя і гармонії.

Ірина Масян з Баштанської міської ради та Ірина Блюм з Березнегуватської селищної ради використовують для створення декоративних дерев джутову техніку. Витонченості й філігранності виробам надають за допомогою ажурного мережива, ароматних кавових зерен, оригінальної композиції й стриманої кольорової палітри.

Така різноманітність у створенні «дерева щастя» доводить те, що у кожної людини своє власне відчуття цього стану та своє бачення прекрасного.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: