Нематеріальна культурна спадщина        07 Липня 2021        200      

Традиції свята вогнів Куби

Чудове свято, повне радощів і вогнів «Fiesta del Fuego» або Карибський фестиваль щорічно проходить з 3 по 9 липня в місті Сантьяго де Куба. Це наймасштабніший та найгарячіший карнавал спекотного літа Куби.

Одночасно – це один з найбільших міжнародних форумів, присвячених нематеріальній спадщині Куби та інших країн Карибського басейну під егідою Міністерства культури Куби й Культурного центру «Casa del Caribe». Громадські діячі проводять тематичні семінари, лекції та виставки з метою поширення знань про культуру островів. Ці події сприяють об’єднанню населення Карибських островів та збереженню їх культурної ідентичності.

Зародження традицій свята. Офіційною датою народження фестивалю вогнів «Fiesta del Fuego», як свята закінчення сезону збору цукрових тростин, вважають 1981 рік. Починалося все з невеликого театралізованого дійства, що мало показати культурні традиції країни, але поступово формат свята розширився неймовірними шоу приборкувачів вогню.

Щороку тематикою фестивалю вибирається або культура якоїсь країни, або яскрава пам’ятна подія. Зазвичай для участі у фестивалі з’їжджаються понад двісті тисяч артистів та митців, фаєрів з усіх куточків Куби та інших країн світу.

Програма. Свято вогнів – це нескінченна низка танців до ночі, ярмарків, виставок та ще безлічі екзотичних розваг. Гості й місцеві мешканці залюбки гуляють в парку Сеспедес та в історичному центрі міста. Близько сорока концертних локацій перетворюють його у величезну сцену, де презентують свою майстерність творчі колективи. За фестивальний тиждень проходить майже 140 заходів, таких як концерти музичних, танцювальних колективів, вуличні вистави, майстер-класи, вечірки, виставки, кінопокази просто неба.

Навіть іноземці одягають національні костюми, виконують народні пісні, вчаться танцювати гарячу, запальну сальсу, беруть участь у вуличних перфомансах, флешмобах. Але найбільш всіх «запалюють» вогняні шоу, що починаються з настанням темряви. Феєрверками закінчуються усі запальні дискотеки кожного фестивального дня. Історія появи фаєр-шоу. Зародження вогняних шоу бере початок з традицій аборигенів новозеландського племені маорі.

Вони забавлялись, обертаючи біля себе підпалений пої – саморобний м’яч з тканини або трави. Вправні аборигени виписували м’ячем вигадливі візерунки в повітрі, обертаючи пої по усіх напрямках. Спочатку це робили для розвитку мускулів рук та координації рухів, а потім – в розважальних цілях. Європейці перейняли цю забаву у 20 столітті. Вже з 70 років майстри вогню з’являються у великій кількості в цирках та вуличних театрах. Сучасні майстри вогняного видовища – це справжні факіри, що ускладнили та удосконалили розвагу, доповнивши її музикою та танцями.

Традиційна їжа фестивалю. Весь тиждень глядачі насолоджуються апетитними стравами національної кухні: традиційним рисом з бобами, смаженим м’ясом, ахіако, мармеладом з гуави та класичними коктейлями. А незрівнянний кубинський ром ллється рікою.

Фінал. Яскрава смолоскипна хода завершує останній день свята. Привітавши Нзамбі – верховне божество релігії кубинців з африканським корінням, рухаються по головних вулицях міста музиканти й танцюристи, які весь тиждень веселили глядачів.

Під бій сотень барабанів проходить ритуал спалення величезної ляльки диявола. Попіл розпорошують над водою, щоб успіх у справах супроводжував усіх гостей свята.

Цьогорічний ювілейний фестиваль, якому виповнюється 40 років, перенесено через пандемію COVID-19. https://www.youtube.com/watch?v=0RX9Cdt2sMY

https://www.youtube.com/watch?v=ALgVmzGJLQY

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: