Творче об'єднання «Прибужжя»        07 Листопада 2019        2576      

Усе про картини, створені вогнем

Однією з чотирьох стихій є вогонь. Він здатний лагідно зігрівати все живе й освітлювати шлях, та інколи може стати безжалісною руйнівною силою. Про унікальне приборкання вогню майстрами й використання його сили в мистецтві — далі.

Мистецтво малювання вогнем

Пірографія — «малювання вогнем» або мистецтво випалювання по дереву. Цю техніку застосовують у художній графіці й декоративно-прикладному мистецтві. Вона полягає в нанесенні малюнка на поверхню за допомогою розпеченої голки. Основним матеріалом переважно є деревина, але також можна наносити орнамент на шкіру, картон або тканину.

Розвиток пірографії припав на другу половину ХХ століття. Це пов’язано з виникненням електричного пірографа — приладу для гарячого гравіювання або випалювання. Майстра, який володіє пірографією, називають пірографістом.

Підготовча робота

Для випалювання насамперед необхідно підібрати деревину. Найкраще підходять м’які породи дерев: липа, береза, вільха, каштан і тополя. Вони мають однорідну структуру волокон, тому сліди випалювання можна створити дуже швидко, легко натискаючи. Але майстрам-початківцям краще використовувати фанеру.

Перед початком роботи готуємо дерев’яну поверхню: зачищаємо наждачним папером і висушуємо. Наносимо малюнок на деревину за допомогою копіювального паперу. Готуємо до роботи пірограф: встановлюємо регулятор температури, ручку випалювача тримаємо, як олівець, чекаємо готовність пера до роботи. Працювати варто одночасно з декількома ділянками малюнка, рухаючись від великих елементів до дрібних.

Є три способи створення малюнка:

  • випалювання ліній різної товщини. Для досягнення товстих ліній перо випалювача ведуть повільно, а для тонких — швидко;
  • нанесення крапок різного розміру (залежить від сили натиску пера);
  • комбінований.

Щоб отримати різні за кольором лінії й крапки малюнка, потрібно змінювати нахил та температурний режим пера випалювача. Малюнок повинен бути не перевантаженим, щоб зберегти й підкреслити природну красу деревини.

Після закінчення роботи малюнок варто обережно зачистити наждачним папером. Готову роботу можна покрити лаком, а також розписати акриловими або олійними фарбами. За допомогою випалювання можна оригінально декорувати меблі, тарелі, таці, скриньки, кухонні хлібниці й дошки, виготовляти сувеніри або прикраси.

Приборкувач вогню НТО «Прибужжя»

Сучасна пірографія — це не просто цікаве заняття. Іноді таке захоплення переростає у філософію всього життя. Миколаївський майстер НТО «Прибужжя» Михайло Карабутов за допомогою стихії вогню висловлює крізь творчість свої почуття, думки та стан душі.

Михайло Карабутов

Він створює картини, що нагадують монохромні фотографії. Незвичайна краса малюнка на дерев’яному полотні відображена в пейзажах, сюжетних композиціях, давніх символах, біблейських мотивах. Прості зооморфні й рослинні орнаменти гармонійно поєднані зі складністю техніки й талантом самого майстра. Такі картини ручної роботи стають окрасою будинків в екостилі та вдалим арт-акцентом у сучасному інтер’єрі. А майстер-класи з пірографії — це справжнє диво.

Іноді пірографію порівнюють із медитацією, адже завдяки копіткому процесу роботи, випалювання може послужити чудовим засобом для емоційного розвантаження і заспокоєння нервової системи.

Сьогодні велику кількість дерев’яних виробів з елементами малюнка створюють за допомогою сучасних технологій. Наприклад, лазерне гравіювання по дереву надає можливість легкого нанесення малюнка на будь-який тип деревини. Висока швидкість лазерного променя допомагає уникнути деформації та тріщин. Малюнок завжди отримується бездоганний. Але чи є в таких виробах душа майстра? Чи стане така робота унікальною й неповторною саме для вас?

До речі, Михайло Карабутов представить свої роботи з пірографії на заключній виставці «Нові імена Миколаївщини».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: