Музичне мистецтво, Поради        29 Серпня 2019        2322      

Як отримати чи підтвердити звання аматорським музичним колективам

Основна інформація, необхідна керівникам аматорських музичних колективів закладів культури для присвоєння та підтвердження звання «народний» і «зразковий».

Підготовчий етап

Отримати звання «народний» чи «зразковий» може аматорський колектив (студія), що безперервно працює не менше трьох років.

За місяць до надання пакету документів для присвоєння чи підтвердження звання колективу, на місце діяльності цього колективу виїжджає методист МОЦНТ та КОР. Він перевіряє актуальний стан колективу: документацію, відповідність репертуару манері виконання, вокально-технічну підготовку музикантів, наявність матеріальної бази тощо. За потреби, надає керівникам та учасникам колективу методичні поради, а потім інформує Центр щодо готовності колективу до присвоєння чи підтвердження звання.

Для отримання детальної консультації від методиста відповідного жанру керівник закладу, на базі якого працює колектив, має надати відповідне клопотання в письмовій формі голові атестаційної комісії (начальнику Управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації) та заступнику голови атестаційної комісії (директору МОЦНТ та КОР). Після чого назначають дату, час і місце перегляду творчої програми колективу. Перегляд планується не раніше, аніж за два місяці з дати подання клопотання.

Документи, що необхідно подати для присвоєння чи підтвердження звання

 1. Лист-подання (клопотання) місцевого органу виконавчої влади.
 2. Довідка місцевих державних фінансових органів про наявність коштів на утримання колективу (для присвоєння).
 3. Творча характеристика аматорського колективу (для підтвердження — дані за останні три роки; для присвоєння — за увесь час діяльності колективу).
 4. Творча характеристика керівника аматорського колективу.
 5. Актуальний репертуар колективу (для присвоєння).
 6. Програма творчого звіту колективу на період перегляду атестаційною комісією: список учасників колективу (для присвоєння); список учасників підготовчої групи; список репертуару підготовчої групи; довідка про матеріально-технічну базу колективу (для присвоєння).
 7. Портфоліо. Для присвоєння: підтверджувальні матеріали (копії грамот, подяк, дипломів конкурсів, фестивалів, виставок усіх рівнів; фото та відеоматеріали, відгуки в пресі, копії сюжетів на телебаченні тощо). Для підтвердження: план роботи за попередні три роки, інформація про участь колективу (студії) у міжнародних, усеукраїнських, обласних, міських і районних фестивалях, святах, конкурсах, виставках (копії дипломів, грамот, подяк, фотоматеріали за останні три роки).

Пакети документів необхідно подавати в трьох екземплярах. Їх не рецензують і не повертають.

Вимоги до програм колективів

Вокально-хорові колективи (хори, ансамблі пісні і танцю, капели, ансамблі бандуристів, вокальні ансамблі) мають підготувати різнопланову концертну програму: твори українських, зарубіжних композиторів, місцевих авторів; класичні твори, обробки народних пісень. Тривалість: до одної години («народні» колективи); 45 хвилин («зразкові» колективи). У звітній програмі обов’язково мають бути наявні виступи солістів-вокалістів та малих форм (дуетів, тріо, квартетів).

Оркестрові колективи (духові, естрадні оркестри, оркестри народних інструментів, ансамблі народної пісні і музики, інструментальні ансамблі, гурти, студії естрадної музики та співу) повинні представити концертну програму тривалістю 45 хвилин («народні» колективи), 30 хвилин («зразкові» колективи).

Програма інструментальних і вокально-інструментальних ансамблів, гуртів, студій естрадної музики має тривати до 45 хвилин. У звітній програмі обов’язково мають бути наявні виступи солістів-вокалістів або солістів-інструменталістів, а також малих форм (дуетів, тріо, квартетів).

Критерії оцінки

Вокально-хорові колективи:

 • художній рівень репертуару, багатоголосся, тематичність, жанрово-стильове різноманіття, відповідність манері виконання;
 • виконавська майстерність (чистота інтонування, фразування, чіткість дикції, виразність, ансамбль, динамічні відтінки, культура звуку, емоційність, драматургія тощо);
 • глибина розкриття змісту творів, оригінальність інтерпретації, обробки та аранжування, художнє трактування твору;
 • сценічна культура (артистизм, костюми);
 • якість музичного супроводу.

Інструментальні колективи:

 • використання в репертуарі кращих зразків української та зарубіжної музики, обробок народних пісень і танців, музичних творів місцевих авторів;
 • виконавська майстерність (культура звуку, штрихи, якість строю, технічність; для вокально-інструментальних ансамблів ще і якість вокалу та використання звукоакустичної техніки);
 • самобутність виконання (новизна, оригінальність, якість аранжування: обробка, інструментування, перекладання);
 • розкриття художнього образу (глибина відтворення музичного змісту творів);
 • сценічна культура (костюми, оформлення, режисура).

Перегляд аматорських колективів

Атестаційна комісія переглядає колективи на сценах закладів культури. На перегляді можуть бути присутні глядачі, обов’язково має бути ведучий.

Програму необхідно оновити високохудожніми творами не менше, аніж на третину. У ході перегляду колектив повинен бути готовий виконати на прохання комісії будь-який твір із поданого раніше списку актуального репертуару.

Згідно з наказом Управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації по присвоєнню (підтвердженню) звання «народний»/«зразковий» аматорським колективам (студіям) закладів культури (пункт № 10), звання може бути підтверджено автоматично (без перегляду творчої програми), на підставі рішення атестаційної комісії та з поданням необхідного пакету документів. Це можливо для тих колективів, які є неодноразовими володарями Гран-прі, І, ІІ місць обласних, регіональних, усеукраїнських, міжнародних фестивалів та конкурсів, проведених за підтримки Міністерства культури України.

Зважаючи на те, що в багатьох ОТГ, районах і містах області працює багато колективів (студій) зі званням «народний» чи «зразковий», атестаційна комісія рекомендує підтверджувати свій статус на обласних заходах.

Якщо при підтвердженні звання творча програма колективу або пакет документів не повною мірою відповідає вимогам Положення про «народний»/«зразковий» аматорський колектив (студію) закладів системи Міністерства культури України, атестаційна комісія (за винятком) може підтвердити звання строком на один рік. Проте через рік колектив має повноцінно підтвердити звання на три роки.

Якщо при повторному творчому звіті колектив демонструє низький рівень виконання або взагалі відмовляється від показу творчої програми, атестаційна комісія приймає рішення щодо автоматичного зняття звання з колективу та оформляє відповідний протокол.

Не пройдіть повз поради від членів журі Всеукраїнського фестивалю-конкурсу пісенної творчості «Пісенний драйв 2019». Ви зможете краще готуватися до пісенних конкурсів і знатимете, яких помилок необхідно уникати.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: