Нематеріальна культурна спадщина        11 Квітня 2019        516      

Як міжнародний проєкт «Polyphony» зберігає пісенну спадщину України

З травня 2018 року функціонує сайт найбільшого відкритого онлайн-архіву традиційного українського народного співу в рамках міжнародного проєкту «Polyphony» (Україна-Угорщина-Франція). Головна його мета полягає не тільки в збереженні унікальної пісенної спадщини України, а й у популяризації народного вокального мистецтва серед широкого кола користувачів.

«Українська традиційна пісня може стати брендом України», – вважає Мирослава Вертюк, координатор проекту «Поліфонія» від України.

Мирослава Вертюк

Ініціатор проекту — угорський композитор і музикант Міклош Бот, який знайшов в українській народній пісні джерело натхнення. У березні 2017 року разом з Іллею Фетісовим, українським фольклористом, заступником Голови Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини Міністерства культури України, вирішили створити сайт-архів українських традиційних пісень.

Дослідники проекту розпочали експедиції українськими селами. На сайті представлено результат роботи: високої якості відеоматеріал і багатоканальні аудіозаписи українських народних пісень у виконанні фольклорних ансамблів усіх регіонів України. Матеріал сайту може допомогти всім, хто цікавиться розвитком пісенного фольклору, збереженням та охороною нематеріальної культурної спадщини своєї малої батьківщини.

Усі пісні на сайті поділені за етнографічними регіонами, жанрами, обставинами виконання, темами та мотивами. Можна почути народні українські пісні в різних манерах виконання, порівняти, як співають одну й ту саму пісню в різних регіонах.

Ось, наприклад, як співають в селі Водяне Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області.

Слухаючи такий спів, дивуєшся: як народним співакам вдається так майстерно «тримати» кожний із голосів у розвинутій і складній народній поліфонії? При цьому, не маючи музичної освіти, вони співають вільно і невимушено, завжди імпровізуючи та варіюючи мелодію.

Ми пишаємось, що фольклорні колективи Миколаївщини з таких сіл, як Зброшкове Доманівського району, Полігон Вітовського району, Степове та Троїцьке Новоодеського району, Троїцько-Сафонове Казанківського району стали учасниками цього проекту і змогли презентувати традиційну манеру співу Миколаївщини.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: