Творче об'єднання «Прибужжя»        23 Квітня 2018        1788      

Квітковий розмай у художніх виробах майстрів Миколаївщини

Багато років людей цікавила символіка речей, які їх оточують. Наприклад квітів у нашому житті досить багато і завжди цікаво було дізнатися, що саме вони означають, адже кожна квітка має своє значення. У різних країнах та у різні епохи було своє тлумачення рослин. Наші предки вірили, що магія квітів відігравала у житті людей значну роль.

Традиції: вінок і українська вишивка

Сьогодні зростає інтерес до національних традицій, етнічних особливостей та нашої самобутності. Наприклад, образ української дівчини не може бути завершеним без увінчаної квітами голови. Вінок — це не тільки гарна прикраса молодої українки — це досить важливий елемент традиційного костюма, який має обереговий характер. Вважалося, що вінок, виплетений з живих квітів захищав дівчину від лихого ока.

В українському вінку дівчата використовували до 12 квітів. Кожна квітка була особливою, а також мала свій символ: ромашка — символ кохання й вірності; цвіт яблуні та вишні — це символ материнської любові; калина означає дівочу красу; безсмертник дарує міцне здоров’я; деревій — є символом непокірності; ружа, півонія і мальва — це віра, надія і любов; любисток і чорнобривці мали лікарські властивості; хміль символізував гнучкий розум, а волошка — людяність.

Українська вишивка — це не просто майстерність талановитих рук. Кожен елемент орнаменту вишивки також має своє значення. Знаки і символи здавен виконували не тільки декоративну, а й захисну функцію. Орнаменти вишивок можна поділити на три групи — рослинні, геометричні і зооморфні. Найбільше майстрині полюбляють використовувати рослинні мотиви, прикрашаючи ними предмети одягу, в основному вишиванки, а також предмети домашнього вжитку — рушники, скатертини, наволочки. У вишивці ніколи не було зайвих елементів.

Кожна вишита деталь квіткового декору виконувала сакральну або оберегову роль: квітка маку несе в собі пам’ять роду; ліілія — символ дівочої цноти та чистоти; троянда — це квітка-зоря, яка уособлює Всесвіт; чорнобривці та чебрець — символ здоров’я; хміль несе в собі енергетику любові; барвінок означає молодість; братчики — символ стриманості і скромності, а соняшник символізує сонце та добробут.

Легенди про магічні квіти

Чарівні властивості квітів оспівують у піснях, про них складають легенди та вірші, використовують в обрядах. Українська назва таких квітів має фольклорне походження. Усім досить відома легенда про цвітіння папороті. Хто знайде цю квітку і зможе її зірвати — той зрозуміє мову звірів і птахів. Чарівні властивості папороті перегукуються з рідкісною магічною рослиною розрив — травою. Вона здатна розбивати найміцніші запори та окови, а також приборкувати диких тварин. За допомогою магічного ключа-трави можна відкрити будь-які замки від захованих скарбів. Скакун-траві приписували властивості руйнувати на дрібні шматки міцне залізо.

Символіка квітів у сучасній флористиці

Сучасне життя також неможливо уявити без квітів. Ми їх любимо, адже вони роблять наш світ прекрасним. Вибираючи букет або прикрашаючи квітковими композиціями інтер’єр ми не замислюємось над їх значенням. Професійні флористи стверджують, що кожна квітка випромінює потужну енергетику та навіть існує своя «мова квітів». Саме тому важливо ознайомитися зі значенням обраної квітучої рослини.

Королевою квітів вважають троянду — вона є символом любові та бажання, які можуть перерости в пристрасть. Кали — це захоплення та щасливе подружжя. Іриси наділені значенням мудрості й сміливості. Тюльпан — це квітка щастя, а орхідея є ознакою розкоші та аристократизму. Квітка лілії — символ чистоти та ніжності, а гербери символізують посмішку та натякають на флірт. Хризантеми дарують на ознаку дружніх почуттів, а гладіолус — символізує бажання. Мімоза — це чуткість, а фіалка — скромність. Отже, іноді квіти можуть бути красномовнішими за будь-які слова.

Квітковий розмай у роботах майстрів Миколаївщини

У своїх роботах сучасні митці також із задоволенням використовують рослинно-квіткові елементи, адже це улюблена тематика майстрів та художників-аматорів Миколаївщини. Яскравою веселковою палітрою мерехтять вишиті букети на картинах миколаївських майстринь Єлизавети Козирєвої та Тетяни Веремієнко, а також вишивальниці з Братського району Любові Садовської. Напівпрозорі пелюстки тендітних квітів розкриваються на ніжному шовку батика баштанської художниці Ірини Латарії. Дивовижними рослинними орнаментами прикрашені різьбленні роботи миколаївського майстра Олександра Рассолова, а також розписні панно художниці з Баштанської міської ОТГ Наталі Ракітіної. Прикрасою будь-якого свята є вишиті рушники з квітковою орнаментикою заслуженого майстра народної творчості України — Валентини Димової, майстрині Первомайського району — Марії Болехівської, родини Заблоцьких Шевченківської сільської ОТГ Вітовського району та Савета — Златових Арбузинського району. Відчувається аромат бутонів у живописних картинах талановитих художників: Віктора Хізниченка (Братський район), Людмили Бєлосвєт (Баштанський район), Алли Бондарєвої (Баштанська міська ОТГ), Марії Гаврилюк (Березанський район), Дмитренко Анастасії (Снігурівський район), а також миколаївських художниць Галини Кір’якової та Наталії Мазур.

Кожного разу, вдивляючись у квіткове різнобарв’я робіт, ми ніби поринаємо в дивовижний світ рослин. Усе це завдяки таланту та натхненню талановитих митців Миколаївщини.

Про чарівні властивості квітів ви зможете дізнатися більше на обласному семінарі «Символіка родинних оберегів».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: