Нематеріальна культурна спадщина        11 Липня 2018        2553      

Краса і магія води у роботах художників-аматорів

Кажуть, що нескінченно довго можна дивитися на те, як тече вода. Вода з давніх часів є символом вічності. Вона виступає посередником між світом живих і потойбіччям, за її допомогою розкривають і розтлумачують таємниці майбутнього.

За міфами різних народів, у вигляді всесвітнього первісного моря, вода була ще до створення світу. Саме вона дала життя всьому живому, тому вода залишається символом вічності і плинності часу.

Уявлення про воду, як про символ плинності, відображено і в українському пісенному мистецтві, і в обрядовому фольклорі. Наприклад, є багато мудрих приказок і прислів’їв де течія води порівнюється зі швидкоплинним часом людського життя: «Двічі в одну воду не вступиш», «З того часу багато води втекло», «З лиця води не пити», «Води крапля по краплі й камінь довбає», «Вчорашньої води не здоженеш».

Символічні зображення води часто використовували й майстри народної творчості. В оздобленні посуду цей символ трапляється у вигляді хвилястої лінії. На вишиваних сорочках і рушниках водний елемент орнаменту зображується у вигляді зигзагоподібного орнаменту. А найпоширенішим знаком на пасхальних писанках є «безкінечник» (або кривулька, хвилька, меандр). За своїм зображенням символ води схожий на синусоїду і вказує на хвильові коливання цієї динамічної природної матерії. Саме тому вважається, що цей символ активно впливає на енергетичну структуру людини і її внутрішній гармонічний стан.

Моря, річки, озера, водоспади і джерела — кругом нас оточує вода. Вода — це непередбачувана речовина на землі. Вона дає життя всьому живому, а іноді це життя й забирає… Це могутня стихія, що живе своїм життям, має свій характер, пам’ять і неповторну красу.

Іноді вода буває неосяжно — м’якою і спокійною, деколи ми бачимо її могутньою, бурхливою та нестримною, навіть руйнівною. Це зайвий раз нагадує нам, що ми лише крихітна частинка великого світу.

Своєю загадковою мінливістю й непередбачуваністю вода не тільки заряджає нас особливою енергією, а й надихає на власну творчість та створення найрізноманітніших робіт: декоративних панно, живописних полотен, інтер’єрного дизайну.

Усе це більше ніж просто мистецтво — це гармонійне з’єднання енергії води, кольорової палітри й особистості художника в єдиному творчому пориві. Так народжуються живописні пейзажі із зображенням стрімких річок і бурхливих водоспадів, хвилюючого моря та кришталевих озер. Кожен художник сам обирає, у яку подорож він запросить глядача — спостерігати морські баталії серед вируючого шторму, або ж запропонує спокійний відпочинок на березі сільського ставка.

Для кожної людини рідний край починається з милої серцю домівки. Саме тому в живописних пейзажах художників-аматорів Миколаївщини відкриваються неймовірної краси пейзажі. Зачаровують своїм спокоєм і сивими туманами над річкою живописні картини баштанського художника Олександра Бондаренка й Людмили Бєлосвєт із Баштанської міської ОТГ. Серед втомлених човнів і самотнього причалу, схиляють свої гнучкі гілки над водою замріяні верби в роботах молодого талановитого художника Василя Нікітіна з Врадіївського району. А лагідні блакитні хвилі Південного Бугу гойдають білосніжні яхти на картинах миколаївського художника Миколи Климчука.

Олександр Бондаренко, Людмила Бєлосвєт
Василь Нікітін, Микола Климчук

Сила й енергія великої води відчувається в живописних полотнах Анжеліки Дмитренко зі Снігурівського району, художниця чудово передає красу розбурханого моря за допомогою вдалого поєднання синьо-зелених і сріблясто-сірих тонів. А в картинах Ірини Латарії (Баштанський район) фарби енергійно лягають на поверхню полотна, передаючи бурхливу стихію вируючого моря, де в білій піні динамічних хвиль розчиняються й тануть золоті промені.

Ірина Латарія

Творчий образ і фарби — це дві сили, за допомогою яких художник втілює свої задуми на полотні. Кожна фарба (акварель, гуаш, темпера, олія, пастель) має особливі фізичні властивості, тому художники використовують свою особисту систему змішування фарб, обирають власну манеру й техніку. Створюючи будь-яку роботу, митець, насамперед, прагне проявити свою творчу індивідуальність і запам’ятатися глядачам. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: