Музичне мистецтво, Поради        17 Січня 2018        6962      

Меломанам: 10 всесвітньо відомих зірок джазу

Джаз — це напрям, що підкорив музичний простір початку XX століття своєю свободою, відсутністю меж і кордонів, насиченням чуттєвості й пристрасті. У ньому тісно переплітаються африканські ритми з обрядовими, робочими та світськими піснями й американською музикою минулих століть. Цьому стилю підкорилися мільйони людських сердець, а його найяскравіші представники залишаються кумирами джазменів і досі. У нашій статті ми пропонуємо дізнатися секрети унікальності десятки кращих, імена яких знає весь світ.

Френк Сінатра // nytimes.com

Король джазу

Безперечно, звання «Король джазу» або «Маестро джазу» належить Луї Армстронгу. Він, представник традиційного, новоорлеанського джазу, підкорив поціновувачів цього стилю своїм хрипуватим, низьким, оксамитовим голосом. Крім того, його гра на трубі відрізнялася чистим і потужним звуком і виконанням дуже високих нот.

Король свінгу

У стилі свінг немає рівних відомому кларнетисту та керівнику джаз-бенду Бенні Гудмену. Його роль в історії джазу важко переоцінити. Музикант розширив сферу сольної імпровізації в біг-бенді, сприяв збереженню й розвитку традицій хот джазу (hotjazz) у рамках свінгового стилю.

Перша леді джазу

Ця виконавиця отримала звання за майстерність і віртуозне володіння голосом. Її ім’я — Елла Фіцджеральд. Володарка голосу діапазоном у три октави: від ре-бемоль малої октави до ре-бемоль третьої октави. У дитинстві майбутня зірка джазу співала в церкві спірічуелси й госпели, що допомогло дівчинці розвинути вокальні здібності, адже музичної освіти вона не мала. Візитною карткою стилю Елли Фіцджеральд є спів в імпровізаційній манері скет.

Імператриця блюзу

Бессі Сміт — одна з найбільш видатних співачок класичного блюзу. Вона залишила велику музичну спадщину. У співачки було чимало послідовників, але повторити її величну і пристрасну манеру виконання так ніхто й не зміг. Бессі Сміт, у минулому дівчина з бідного кварталу Чаттануги, назавжди залишилася однією з найяскравіших співачок Америки.

Голос цілої епохи

Оксамитовий голос із романтичним стилем виконання — Френк Сінатра. Він був кумиром мільйонів, проявив акторську майстерність у 64 кінострічках. Про музиканта знято безліч документальних і біографічних проєктів, у тому числі за його участю. У період з 1957 по 1963 рік Френк сім разів був названий кращим джазовим вокалістом Сполучених Штатів.

Справжній геній джазу

Так Френк Сінатра називав відомого віртуоза-виконавця Рея Чарльза, який втратив зір через емоційне потрясіння, проте навчився чудово грати на тромбоні, саксофоні, фортепіано, органі й деяких інших інструментах. Він здобув популярність завдяки виконанню пісень у стилі соул та ритм-енд-блюз. Спів Рея Чарльза був наповнений плавним легато, м’яким глісандо, бендінгом, що зриваються в плач, тембрально глибоким шепотом, легким фальцетом, майстерно виконаним, гармонійним, ритмічним, динамічним.

Король бібопу

Американський джазовий саксофоніст і композитор, один із засновників стилю бібоп — Чарли Паркер. Завдяки йому бібопери стали широко застосовувати абсолютно нетипові раніше для джазу інтервали, різкі музичні фрази, які зовні абсолютно хаотично стикувалися один з одним. Різко зросло значення сольної імпровізації, що характеризувалася швидким темпом та обіграванням гармонії, а не мелодії. Це була абсолютно нова для того часу музика. Королем її майже всі вважали Паркера.

Засновник латин-джазу

Новатор бібопу, майстер імпровізації, зачинатель латинського джазу — трубач Діззі Гіллеспі. Протягом своєї довгої кар’єри Гіллеспі постійно гастролював і зачаровував глядачів своєю неймовірною музикою. Особливістю цього джазмена, окрім музики, є його роздуті через неправильну гру щоки та гнутий розтруб його інструмента.

Герцог джазу

Афроамериканський джазовий музикант, композитор, піаніст, керівник всесвітньо відомого оркестру Дюк Еллінгтон. Своє прізвисько, а в подальшому сценічне ім’я Duke, що в перекладі звучить як герцог, він отримав від товаришів ще в дитинстві. За період своєї творчості музикант був реформатором та зачинателем нового стилю звучання. Еллінгтон зумів об’єднати музичні інструменти так, що кожен із них максимально розкривався, не затьмарюючи інших.

Чорний принц джазу

Знаменитий трубач, один із засновників стилю ф’южн, модального джазу, кулджазу. Це Майлз Девіс. Багато джазменів стали відомими завдяки участі в його ансамблі. Його оригінальний стиль гри на трубі вплинув на величезну кількість трубачів, що грають бібоп і кулджаз.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: