Нематеріальна культурна спадщина, Новини        23 Червня 2018        777      

Поповнення списку НКС Миколаївщини

21 червня відбулося засідання Обласної комісії з формування переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Миколаївської області. Вітальне слово від імені голови комісії Лариси Поддубної, заступника начальника відділу закладів культури та охорони культурної спадщини Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації, проголосила Анжела Дорош — головний спеціаліст відділу закладів культури та охорони культурної спадщини управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації.

Секретар комісії, провідний методист МОЦНТ та КОР, кандидат історичних наук Ганна Божкова зробила огляд сучасних тенденцій у галузі дослідження НКС на національному та регіональному рівнях, ознайомила членів комісії із результатами роботи відділу НКС за звітний період.

Серед питань, розглянутих на зустрічі, такі: включення до Обласного переліку елементів НКС Миколаївської області нових елементів — обрядів тернівських болгар «Сурва» та «Мартениці». Вони є важливим елементом їх культури і вже зайняли своє почесне місце серед світових культурних шедеврів, увійшовши до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Проте (і наукові дослідження підтверджують цю тезу) обряди болгар Миколаївщини є унікальними варіаціями загальновідомих традицій. На цьому наголосив один із доповідачів з теми, фахівець із болгарської історії та культури, автор численних публікацій, присвячених різноманітним аспектам традиційної культури тернівських болгар, кандидат історичних наук, докторант Володимир Гамза. Володимир Ілліч розповів про сутність та особливості обрядів, підкреслив унікальність діалекту та традицій тернівських болгар. Тема була розвинена і доповнена у виступі Сергія Мицика — кандидата культурології, директора Миколаївського коледжу культури і мистецтв.

До обговорення долучилися й інші експерти. Зокрема, доцент кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат історичних наук Ольга Волос, яка наголосила на необхідності фіксації тернівського діалекту в якості важливого і цікавого елементу НКС не тільки місцевого, але й національного та світового рівнів. Позиція Ольги Василівни була підтримана фахівцем-філологом, доцентом кафедри української філології, теорії та історії літератури ЧНУ імені П. Могили, кандидатом філологічних наук Владленою Руссовою.

Активне обговорення експертів викликала презентація обряду «Маланкування в селі Курячі Лози Кривоозерського району Миколаївської області» та розповідь про традиції святкування Різдва в смт Криве Озеро, запропонована провідним методистом МОЦНТ та КОР Світланою Бабуріною. Експертами комісії було зроблено низку суттєвих доповнень. Зокрема, Світлана Романенко, завідуюча відділом пересувних та стаціонарних виставок Миколаївського обласного краєзнавчого музею, запропонувала розширити коло досліджуваних першоджерел, а Анна Трокай — завідуюча відділом документів і наукових розвідок з питань краєзнавства Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки імені О. Гмирьова, наголосила на необхідності проведення ґрунтовного налізу історіографії питання.

На завершення цікавої та плідної дискусії, члени комісії, із деякими зауваженням, одноголосно прийняли рішення за включення обрядів тернівських болгар Миколаївщини «Сурва» та «Мартениці» до Обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Миколаївської області. Обряд «Традиції святкування Трифона зрєзана болгарами Братського району Миколаївської області» рекомендовано доопрацювати.

Щиро дякуємо всім експертам Обласної комісії з формування переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Миколаївської області за активну й плідну роботу та сподіваємось на подальше співробітництво!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: