Творче об'єднання «Прибужжя»        11 Жовтня 2019        2526      

Портрет і його місце в сучасному мистецтві

Особливе місце у творчості сучасних художників займає портретний жанр. Про історію розвитку жанру, його особливості, арт-рішення сьогодні та роботи майстрів НТО «Прибужжя» — далі.

Історія розквіту жанру

Портрет (від фр. portrait — «зображати») відображає конкретну людину або групу людей. Цей жанр сформувався ще декілька століть тому. Давні єгиптяни намагалися відтворити точну копію людини. У Стародавній Греції портрети ідеалізували натуру. У Давньому Римі ставили за мету передати точність і правдивість характеру.

У період Відродження портретний жанр досяг свого розквіту. Головна тема — усвідомлення значення людської особистості. Світ побачив прекрасні портрети, відтворені у скульптурі, живописі і графіці кращими митцями: Рафаелем Санті, Леонардо да Вінчі, Тиціаном Вечелліо, Альбрехтом Дюрером, Антонісом ван Дейком та іншими.

У XV–XVII столітті набуває розквіту парадний портрет. Своїх сучасників художники малювали на полотні й папері, відображали у бронзі та мармурі. У XVIIІ столітті на перший план вийшов камерний портрет. Він сприяв більш правдивому зображенню внутрішнього світу людини.

Портретний жанр XІX–XX століття насичений психологічними складнощами людської особистості, яскравими індивідуальностями й експресивними моделями. Широко відомими стали роботи Василя Тропініна, Іллі Рєпіна, Карла Брюллова, Ореста Кіпренського та інших. У всьому світі визнавали твори українських художників: Олександра Мурашко, Марії Башкірцевої, Михайла Димитренка, Софії Левицької.

Особливості портретного жанру

Портрет як самостійний жанр дає художникам безмежні можливості для реалізації творчих задумів, але, попри це, має певні канони. Зображення може бути поясним, погрудним або в повний зріст. Поза моделі передбачає три ракурси: у профіль, анфас і три чверті.

Портретний жанр поділяють на такі типи: камерний, груповий, парадний, історичний, сюжетний, костюмований. Також виділяють особливий тип — автопортрет (коли художник зображає себе).

Найпоширенішим є портрет виконаний олією на полотні. Окрім олії, художники також обирають акварель, пастель, олівець, вугілля, гуаш, сангіну, темперу тощо.

Сучасне арт-рішення

Сьогодні для художників у портретному мистецтві відкритий широкий спектр для експериментів. Вони можуть креативно підходити до творчості, а також застосовувати новітні технічні досягнення для вдосконалення своєї майстерності.

Інтуїтивний живопис (або правопівкульний) найпопулярніший — це спосіб малювання «чим хочеться і як відчувається». Напрям поп-артє своєрідним епатажем у мистецтві. Його часто застосовують у рекламних роликах і плакатах. Концептуальне мистецтво — перехід від виконання художніх творів до вільних ідей у вигляді графіків, схем, цифр, написів тощо.

Характерною особливістю вуличного мистецтва стріт-артє яскраво виражений урбаністичний стиль, до якого належать постери й трафарети. Графіті — сучасне мистецтво графічного розпису будинків. У мистецтві графіті помітний елемент екстриму. А для створення муралу потрібна чітка концепція малюнку, адже витвір повинен гармонійно доповнювати міський ландшафт.

Такі роботи розраховані на різну аудиторію, а методи й техніки все частіше використовують в арт-терапії.

Портрети майстрів НТО «Прибужжя»

Надзвичайний діапазон образів і характерів наших сучасників відображений у портретах художників НТО «Прибужжя», представлених на обласних виставкових проєктах.

На живописних полотнах миколаївського художника Володимира Воропая відображена краса жіночої неповторності й загадковості. Деякі роботи змушують замислитися над філософією людської душі.

Василь Нікітін

Миттєвість почуттів й емоцій відчутна в портретах талановитого молодого художника з Врадіївського району Василя Нікітіна. Романтичністю і витонченим аристократизмом вирізняються портрети Ігоря Карачевського (1948-2019) з Очаківського району. А в роботах миколаївського художника Миколи Климчука й Олександра Бондаренка з Баштанської ОТГ вдало переданий настрій і темперамент особистості.

Володимир Воропай

Художники-портретисти завжди намагаються передати не тільки характерні ознаки зовнішності, але й емоційний стан людини, її особистий внутрішній світ. У цьому можна переконатися на персональних виставках митців Миколаївщини.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: