Творче об'єднання «Прибужжя»        19 Березня 2021        603      

Стільничка — важливий елемент кухонного начиння

Діжа, товкач, макогін… — колись ці речі були звичними в побуті наших бабусь. Кожен такий предмет хатнього начиння мав свою назву, чітке призначення й без із них у господарстві неможливо було обійтися.

Хатнє начиння

Для сучасного покоління деякі елементи кухонного приладдя для обробки їжі — це щось незвичайне й дивовижне. Адже вони містили в собі різноманітні товкачі, мішалки, збивачки, макітри та макогони для розтирання продуктів; дерев’яні ночви для дроблення січками зелені й овочів; друшляки для зціджування рідини; сита для пересівання борошна; хлібна лопата або рогач для приготування страв у печі; казани для варіння їжі та черпаки (варехи) для розливу рідини; у хлібних діжках готували тісто, а на стільничках його вимішували.

Стільничка або кухонна дошка

Однією зі складових кухонного начиння була й залишається стільничка — дошка для розбирання риби та м’яса, вимішування тіста, нарізання овочів, зелені та хліба. Її традиційно виготовляли з твердих вологостійких порід дерева (дубу, буку, акації, гевеї, берези) квадратної форми з ручкою.

Сьогодні стільнички можна придбати з бамбука, пластику, гуми, навіть зі скла або порцеляни. Але й сьогодні перевага надається дошкам, виготовленим із найдавнішого матеріалу — дерева. Адже воно антитоксичне, надзвичайно зносостійке у використанні, безпечне для здоров’я людини та екологічне для природного середовища. Дерев’яні стільнички більш гігієнічні завдяки природним фітонцидам (антимікробним рослинним речовинам).

За формою, розміром і кольором вони доволі різноманітні: овальні, квадратні, круглі, трикутні, фігурні у вигляді тварин, з короткими та довгими ручками або отворами — усе залежить від їхнього призначення в побуті. Поверхня кухонної дошки не обов’язково має бути рівною, іноді вона має спеціальні бортики або канавки по периметру для стікання рідини під час нарізки водяних овочів.

Сучасний кухонний аксесуар

Звичайна кухонна дошка стала багатофункціональною. Її використовують для нарізки продуктів, сервірування столу, як підставку під гарячі блюда, а також вона все частіше стає оригінальним подарунком або аксесуаром в оформленні інтер’єру.

Декоративна стільничка — це художній виріб, одну з поверхонь якого оформлюють цікавим дизайном — від стриманого мінімалізму до різноманіття традиційних видів мистецтва й технік: барвистим розписом, мереживним різьбленням, монохромним випалюванням, стильним декупажем, інкрустацією бісером, металом або соломкою, мозаїкою маркетрі, іноді комбінують декілька технік одночасно.

Такі декоративні вироби гармонійно вписуються в сучасний інтер’єр, надаючи йому особливої атмосфери та індивідуальності.

Вироби майстрів НТО «Прибужжя»

Особливо стильно виглядають різьблені стільнички Олександра Рассолова (м. Миколаїв). Поверхню деревини майстер вправно декорує геометричним та квітково-рослинним орнаментами, тому звичайна кухонна дошка перетворюється на дивовижне панно — справжній витвір мистецтва. Такі вироби з кедра, сосни або осики виконують більш декоративну функцію та можуть стати оригінальним доповненням в оформленні будь — якої частини дому.

У роботах художниці Ніки Лотос (м. Миколаїв) вдало поєднуються геометричні різьблення й візерунки з розписними композиціями. Дивовижні райські птахи, казкові істоти Сіріни й Алконости у квіткових коронах та барвисте буяння чарівних квітів наповнюють оселю магічною атмосферою.

Майстриня Алла Бондарєва з Баштанської ОТГ створює подарункові набори кухонного приладдя. Площину її виробів вкривають розписні рожеві троянди в поєднанні з тендітними блакитними незабудками та золотим стиглим колоссям.

Пишні бутони садових квітів доповнюють розписні композиції Людмили Гострик (Новобузька міська рада). У роботах майстрині переважно домінує монохромна палітра, іноді її замінюють холодні синьо — зелені кольори. Такі стільнички виглядають в інтер’єрі доволі стримано і водночас елегантно.

Зображення всесвітнього Дерева-життя з декоративними вазонами, пташками та соковитими плодами прикрашають стільнички Людмили Гацури й Олесі Сайковської. Миколаївські майстрині використовують яскраву кольорову палітру, що надає їхнім роботам особливої декоративності та святковості.

Крихітні співучі пташки гойдаються посеред ароматних квітів у важких кетягах калини, — уся ця краса оживає в роботах Наталії Ракітіної (Баштанська ОТГ). Композиція її робіт вирізняється своєю динамічністю, а дрібний мазок створює своєрідний ефект руху.

Між іншим, здавна деревину в господарстві відбирали дуже ретельно, з урахуванням ритуально-символічних характеристик та її відповідності певним народним світоглядним уявленням.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: