Творче об'єднання «Прибужжя»        12 Серпня 2020        3753      

Квітка маку: міфологія, символіка, роботи митців Миколаївщини

Чи знаєте ви, як квітка маку пов’язана з богами, людськими почуттями й емоціями, війнами, народним мистецтвом? Про все це розмаїття розповідаємо у статті.

Мак у міфології

У Стародавніх Римі та Греції було багато міфів, пов’язаних із маковою квіткою. В одному з них ідеться про трагічне кохання римської богині Венери, чиї сльози падали на траву й розквітали ніжними маками. Греки асоціювали цю квітку з юним богом Гіпносом, який увінчаний маковими квітами літав по світу й кропив землю снодійним зіллям.

У міфології Персії квітку пов’язували з любов’ю й радістю, у Китаї — з успіхом, у середньовічних християн — зі стражданнями Ісуса Христа. Стародавні єгиптяни неодмінно клали до гробниць фараонів великі макові оберемки, оскільки вірили, що після смерті померлий отримає вічну молодість і красу. А буддисти вірять, що бутон маку розкриває свої пелюстки після того, коли Будда засинає і його вії торкаються землі.

Символіка

Спостерігаючи за рослинами, люди надавали їм символічне значення. Так квіти передавали найрізноманітніші почуття й емоції. Важливу роль відігравав колір рослини, який міг кардинально змінити значення квітки. Наприклад: звичайний польовий мак говорить про солодкі мрії; червоний мак висловлює величезне задоволення; біла квітка натякає на безнадійність почуттів, а жовта означає успіх і багатство.

Наші предки ототожнювали мак зі швидкоплинністю дівочої краси, адже тендітні пелюстки так легко обсипаються, як і швидко згасає жіноча молодість. Казали: «Дівка, як маків-цвіт». З незрілим маком пов’язували образ юнака, що дурманить голову молодим дівчатам. Також квітку вважали символом родючості й міцного роду, оскільки в кожній квітці понад сімсот зернин.

Не оминув мак оздоблення традиційного одягу. Його зображення на вишиванці оберігало від злого ока. Також він означав незнищенну пам’ять роду. Саме тому дівчата, чиї рідні загинули на війні, із сумом вишивали червоні маки. Макову квітку в оздобленні стиглого колосся зображали на весільному рушнику «Хліб-сіль». Таке поєднання означало багатство, родючість і достаток у родині.

У 1918 році мак став символом вшанування пам’яті загиблих американських солдатів Першої світової війни. Ідея належить Моїні Майкл, викладачці університету Джорджії. Саме вона запропонувала виготовляти червоні шовкові маки та продавати їх, а вилучені кошти направляти у фонд підтримки ветеранів Першої світової війни. Це дуже швидко поширилося в Австралію, Західну Європу та Північну Америку. В Україні вперше мак як символ офіційно використали в 2014 році до річниці завершення Другої світової війни. Автор графічного зображення — український дизайнер Сергій Мішакін. З одного боку квітка польового маку, а з іншого — уособлення кровавого сліду від кулі.

Роботи майстрів НТО «Прибужжя»

Звичайну квітку маку можна зустріти у різьбленні, валянні, витинанці, ткацтві, вишивці, батику, квілінгу та інших видах мистецтва. У живописних натюрмортах Василя Нікітіна (Врадіївський район) напівпрозорі макові букети, залиті сонячним промінням, розсипають свої легкі червоні пелюстки по підвіконню. А в картинах Галини Кір’якової (м. Миколаїв) польові маки зображені серед зелених трав і пшеничного колосся в контрастному поєднанні з білими ромашками й блакитними волошками. Живописні роботи Марії Гаврилюк (Березанська ОТГ) вирізняються декоративністю. Художниця надає основним елементам композиції об’єму, накладаючи багатошарову товщу олійних фарб. Вона полюбляє яскраву палітру кольорів, що додає картинам особливої емоційності. А Ірина Масян (Баштанська ОТГ) і Єлизавета Козирєва (м. Миколаїв) надають квітам об’єму за допомогою кольорових атласних і шовкових стрічок різної ширини.

Вишиті картини Любові Садовської (Братський район) та Олени Сапожник (Прибужанівська ОТГ) нагадують живописні полотна через багату кольорову палітру ниток. Пишноголові бутони яскравих квітів сяють на напівпрозорому фоні — це створює ефект двовимірного простору. Різьблені дерев’яні вироби Олександра Рассолова (м. Миколаїв) стримані за кольоровою гамою, але не менш вишукані. Леся Сайковська (м. Миколаїв) та Алла Бондарєва (Баштанська ОТГ) прикрашають декоративним писаним орнаментом звичайні побутові речі: дерев’яні скриньки, таці, тарілі, дощечки, мальованки й ложки. На темному фоні центр композиції — поєднання стилізованої яскравої квітки маку, дрібних барвистих волошок, кульбабок, ромашок, мальв і чорнобривців.

Також маками часто прикрашають сита.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: