Нематеріальна культурна спадщина        19 Жовтня 2021        448      

Традиції Свята Дівалі в Індії

Дівалі (Діпавалі) Свято вогнів або Фестиваль Світла Дівалінайяскравіше свято в Індії: сяють вогні та вуличні ліхтарі, всміхаються люди, сповнені надією. Свято примиряє людей різних каст і класів, прославляє перемогу сил добра над злом.

Дівалі (Діпавалі) означає «низка світильників»: в цей день весь люд запалює керамічні каганці – «діпа» з очищеною олією. Їх розміщують уздовж на підвіконнях, дахах, домашніх божницях. Від назви цих каганців і походить назва свята. Вся країна наче «обертається» у величезну гірлянду, що яскраво переливається живими тремтливими вогниками.

Значення свята

Святкувати Діпавалі почали декілька століть тому. Свято означає кінець сезону дощів і початок зими. До цього дня завершувався збір врожаю, а торговці готувалися до далеких подорожей. Щоб умилостивити богиню  багатства і процвітання Лакшмі, влаштовували свята із запаленням вогнів. Ритуал запалення вогнів для індуїстів має велике значення: тьма, що являє собою невігластво, перемагається світлом, тобто знанням. А люди таким чином звільняються від усього негативного: страху, гніву, несправедливості, лукавства, лицемірства, заздрощів, насильства, похоті, гноблення і страждання.

Легенди про виникнення свята

В Індії є багато легенд, що пояснюють зародження свята. На півночі країни свято зв’язують з мудрим царюванням бога Рами та його перемогами.

На заході країни стверджують, що це свято на честь перемоги бога Крішни над демоном, що викрадав індійських красунь. Крішна подолав демона і весь люд урочисто вітав його вогняними смолоскипами, світильниками та ліхтарями з живим вогнем. Начебто так і виник вогняний звичай свята.

Інша легенда пов’язує свято вогнів з богинею Лакшмі.

Це для неї ретельно прибирається весь дім, розписуються стіни будівель. Бо першими зможуть очікувати богиню ті, в кого найгарніша хата. А щоб богиня змогла зайти до дому, господарі залишали відкритими вікна і двері. Вони залишають для богині молоко, в яке кидають золоті монетки, сподіваючись на милосердя Лакшмі, що може дарувати матеріальний достаток та благоденство для родини.

Популярним також є створення ранголі – малюнка-молитви у вигляді орнаменту, який наносять на підлогу і стіни будинку за допомогою барвистих порошків, борошна та круп.

 

Традиції святкування

В сучасній Індії Дівалі – це Новий рік. Зазвичай його святкують в кінці жовтня або початку листопада. На початок святкування впливають фази Місяця, тому щороку дата змінюється.

У дні фестивалю, яких п’ять, усі одягають новий одяг, закупають продукти для святкових трапез, прибирають і прикрашають своє житло гірляндами з квітів, ставлячи біля порогів запалені масляні каганці. З недавніх пір одним з невід’ємних атрибутів свята стали феєрверки. Індуси вірять, що саме вони відлякують усіляке зло з повсякденного життя.

За період свята кожен має очиститися від таких недоліків, як гнів, хіть, жадібність, заздрощі, страх, лукавство тощо.

Впродовж другого дня фестивалю вогнів треба прийняти особливу ванну, в яку додають масло та трав’яну пасту, горіхи для очищення тіла.

Як не дивно, але в дні свята дуже популярні різноманітні азартні ігри, але не заради грошей, а тільки для втіхи. Індуси навіть вважають, що той, хто в ці дні не грає, народиться в наступному житті віслюком.

Одним з важливих ритуалів свята був і залишається обмін подарунками. В якості подарунків можуть бути солодощі, лампади, золоті монетки, одяг і прикраси.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: