Нематеріальна культурна спадщина        03 Січня 2020        3212      

Різдвяні вертепи світу: вичерпна стаття-путівник

Як виник вертеп? Які його назви побутують у різних країнах? Який має вигляд і в чому його особливості? Що таке сантони? Які вертепи вважають найбільшими у світі та чому? Усі відповіді — далі.

Вертеп // dw.com

Як виник вертеп

Поява традиції припадає на XIII століття. За однією з легенд, Франциск Асізький, один із найшанованіших в Італії святих, вирішив не тільки розказати, а й показати простим вірянам історію народження Христа. Він знайшов у своєму містечку невеликий грот і відтворив у ньому біблейський сюжет. Поставив притрушені соломою ясла, живих тварин — віслюка й вола; поклав у колиску ляльку немовляти Спасителя. У таких «декораціях» провів різдвяну службу. Людям це дуже сподобалося. Щороку парафіян ставало все більше, оскільки до грота стали приїжджати люди з інших міст.

Назви, що побутують у світі

Лялькові вертепи популярні майже у всіх католицьких країнах. В Англії вертеп називають різдвяною сценою (Nativity scene), у Німеччині — різдвяні ясла (Weihnachtskrippen або Christschau). У Польщі та на Західній Україні побутує назва «Szopka» (від німецького Schoppen — хлів або сарай). На Закарпатті вертеп відомий як бетлегем, а в Італії — белен (трансформація назви міста Віфлеєм) або презепе, презепіо (тобто ліжечко). Українська назва «Вертеп» зі старослов’янського означає печера або потайне місце.

Шопка // mccw.org

Як виглядає вертеп

У католицьких церквах щороку встановлюють ясла з нерухомими або рухомими скульптурами персонажів, відтворюючи епізоди Святого Письма. За розміром вертепи можуть бути різними: маленькими — у вигляді невеличкої настільної сцени або містити великі ростові скульптури.

Обов’язкові образи Діви Марії, Йосипа, маленького Ісуса, Вола, Віслюка, Ангела, трьох Волхвів, що принесли немовляті дари: золото (Мельхіор), ладан (Каспар), мирро (Бальтазар). Також має бути зірка-дороговказ, що привела людей до печери. Іноді вертепи доповнюють сценками з побуту, додаючи фігурки в народних костюмах: торговців на ринках, міських мешканців тощо.

Арсенал фігурок сучасних вертепів постійно поповнюється. Майстри вводять у сюжет відомих людей різних професій (можна зустріти навіть політиків — Берлусконі або Обаму) і незвичних тварин. Наприклад, в особистому різдвяному вертепі Папи Бенедикта XVI у 2010 році були навіть фігурки двох котів.

Вертеп з ростовими фігурами (Барселона) // radiorva.com

Цікаво, що вертепами захоплювалися навіть королі. Так, королю Карлу III Бурбону (Неаполь, XVIII століття) подобалося робити ляльки для вертепів, а знатним дамам доводилося їх прикрашати. Під час його правління створення вертепів стало справжньою професією. Були навіть кравці, які шили для персонажів одяг, прикрашаючи його камінням і вишивкою.

Матеріал для вертепної скульптури різноманітний: глина, дерево, каміння, тісто, віск, тканина, пластик, марципан, шоколад, пап’є-маше, узагалі все, що захоче фантазія творця.

Різдвяний вертеп з паперу // moemisto.ua

Неаполітанські вертепи

Найдосконалішими вважають неаполітанські вертепи, а саме місто Неаполь — загальновизнана столиця вертепів. З початку грудня всюди: від відомої вулиці ремісників Сан-Грегоріо-Армено до звичайної крамнички на околиці міста майстри намагаються перевершити один одного і навіть самих себе, малюючи, вирізаючи, ліплячи та виставляючи у вітринах свої найкращі вертепи.

Presepi «sotto-vetro» (ліжечка під склом) // travel.rambler.ru

Тут можна придбати фігурки всіх персонажів класичної різдвяної містерії, які є справжніми витворами мистецтва родин майстрів-кустарів, що передають своє ремесло від покоління до покоління. Сучасні світові майстри роблять фігурки рухомими. У віконцях мініатюрних будинків обов’язково горить світло, а в струмках тече справжня вода.

Via San Gregorio Armeno // forum.tourtrans.ru

Відомі механічні вертепи

Найбільший у світі механічний вертеп створив інженер-самоук Томаш Криза з Польщі. Вертеп названий за його ім’ям: «Кризові яслички» (чеською Krýzovy jesličky). Він 12 метрів завдовжки й два метри шириною; містить майже півтори тисячі персонажів, із яких понад 100 рухомі. Зараз цей вертеп знаходиться в музеї міста Їндржихув-Градець (Чехія).

Кризові яслички // veryimportantlot.com

Також популярний чеський механічний вертеп Тршебеховицький або «Вертеп Пробошта» (чеською Třebechovický Proboštův betlém).

Іспанські та швейцарські вертепи

Іспанські лялькарі ставляться до створення вертепних сцен дуже серйозно, як до мистецтва. Фігурки роблять і розписують вручну. Навіть вирощують мох, спеціальні дерева та кущі, щоб композиція була екологічно чистою. Окрім традиційних персонажів, наявні й декоративні будинки із солом’яною стріхою, мініатюрний посуд, фонтани з малесенького каміння та іграшкові меблі.

Найвідоміший вертеп «Belen del Principe» (XVIII століття). Королівський палац в Мадриді // otravisconcierge.blogspot.com

У Швейцарії один із найбільших вертепів в Кафедральному соборі Лозанни починають робити майже за рік до Різдва. Як тільки свято закінчилося, одразу починають готувати нову експозицію, змінюючи всі фігурки.

Вертеп збудований півколом під одним зі зводів храму так, аби кожна людина, що проходить повз, могла роздивитися всі жанрові сценки. Глядачів вражає майстерність людей, що використовуючи різні матеріали (папір, дерево, полімерну глину, залізо, скло, мох) роблять усі фігурки та предмети максимально схожими на справжні.

Французькі сантони

Французьке місто Арль (Прованс) славиться мистецтвом виготовлення сантонів — глиняних «маленьких святих». Це — представники різних професій і суспільних верств Провансу. Їх використовують для різдвяного вертепу або декору інтер’єру.

Традиція прийшла в Прованс з Італії. Спочатку фігурки були тільки з релігійних сюжетів, але в середині XVIII століття один зі знаних ремісників виліпив своїх сусідів: рибалок з вудками, сільських простаків, квіткарок, пастухів, продавчинь, прачок. Ці фігурки раптово стали дуже популярними, і в містах Провансу почали проводити регулярні ярмарки сантонів.

Прованські сантони // ruarles.ru

Ляльки роблять двох видів: розписні фігурки з глини заввишки від трьох до дев’яти сантиметрів або скульптурки, одягнені в яскравий одяг, заввишки до 30 сантиметрів. Роблять їх вручну з місцевої червоної глини. Обпалюють і розфарбовують або шиють для них автентичний одяг. Виліплюють кожну фігурку з пласкою підставкою, аби її було зручно розміщувати в інтер’єрі. Кожна лялька має свій характер, їхні обличчя яскраво виражають емоції.

Завдяки популярності цих статуеток не лише у Франції, а й за кордоном, в Арлі діє Міжнародний салон майстрів сантонів.

Краківські різдвяні вертепи

Краківські різдвяні вертепи внесені ЮНЕСКО до списку нематеріальної культурної спадщини людства. Краківська різдвяна шопка — це двоповерхова будівля, що нагадує одну з визначних архітектурних пам’яток міста — Вавельський палац або Маріацький костел.

Краківські шопки // sb.by

Часто в шопках представлені історичні та сучасні постаті та події, пов’язані з життям Кракова, Польщі та всього світу. Сама конструкція може бути зовсім крихітною, як сірникова коробка, а може сягати кількох метрів у висоту. Процес створення такого виробу дуже копіткий і потребує терпіння, адже триває майже рік!

Шопка // culture.pl

Найбільші вертепи світу

Найбільша різдвяна сцена в приміщенні знаходиться в Бельгії. Вона займає весь перший поверх Базиліки Святого Серця (Брюссель). Над цим творінням місяць працювали декілька десятків художників, які вважають, що саме тут можна відчути душу свята.

Усі персонажі (люди й тварини) виготовлені в справжніх розмірах; стіни Єрусалиму висотою сім метрів. Відтворено Віфлеєм з місцевими жителями на ринку і, звичайно ж, сюжет народження Спасителя.

Патрік Леву, головний дизайнер вертепу, розповідає, що «намагалися дотримуватися традиційних уявлень про Марію, Йосипа, немовля Ісуса. Але трохи й пофантазували — вирішили, що три королі в’їжджатимуть до Віфлеєма на слонах». Митці радіють, коли вертеп відвідують різні люди незалежно від релігійних конфесій, та ще й усією родиною.

Найбільший у Португалії вертеп роблять у старій половині містечка Пенела (Penela) в окрузі Коімбра. Сам вертеп — це великий макет вулиці з водоймами, печерами, фортецями, дорогами й будинками тощо. Над ним майстри працюють протягом п’яти тижнів. Окрім сцен із Біблії, у такому об’ємному вертепі є безліч фігурок простих людей, домашніх і диких птахів та тварин. Щоб помилуватися таким різдвяним дивом, відвідувачі платять гроші, які місцева влада потім витрачає на благодійність.

Вертеп // vashsad.ua

Щороку туристів вражає вертеп у Манаролі (регіон Лігурії, Італія). Це — місцевий пагорб Тре Крочі, на якому неабияка кількість вогників підсвічує статуетки біблійних персонажів, а також фігурки селян, рибалок, всіляких тварин. Усього їх понад 300.

Вертеп у Манаролі // bestofcinqueterre.com

У місті Букараманга (Колумбія) площа різдвяної експозиції складає 18 тисяч квадратних метрів. Ця панорамна експозиція потрапила в Книгу рекордів Гіннеса як наймасштабніша. Відвідувачі, зокрема діти, можуть ходити поміж персонажів. Фігури людей, овець, віслюків, мулів створені у справжніх розмірах. Гостям представляють і «живу» реконструкцію біблейських сюжетів за допомогою великої кількості акторів.

Вертеп // eva.ru

Крім вертепу є й інші цікаві різдвяні традиції. Деякі залишилися з дохристиянських часів і навіть потрапили під заборону.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: