Поради, Хореографічне мистецтво        07 Грудня 2017        5527      

Дивовижне мереживо танцю «Метелиця»

Зима принесла нам прекрасну феєрію свята, насичену яскравою обрядовістю, особливе місце в якій відводиться народному танцю. Барвисті танцювальні композиції з неповторною точністю відтворюють усю дивну велич і динаміку свят новорічно-різдвяного циклу. Один із таких — грайливий та запальний танець «Метелиця».

Ірина Антонова «Різдвяні колядки». Джерело: http://antonovairina.net

З історії танцю

За традицією на українських ярмарках любили «водити метелицю», яку ще називали «Завірюхою», «Заметіллю», «Веремією». Дівчата, хизуючись перед хлопцями, одягали кожухи, яскраві хустки. «Заметільні» хороводи змінювалися зимовими іграми та розвагами: вертепом, грою в сніжки, штурмом снігової фортеці тощо.

«Заметільна» круговерть

«Метелиця» — танець святкових зимових гулянь, які зазвичай молодь влаштовувала на сільському майдані або замерзлому ставку. Танцюристи кружляють у стрімкому хороводі, зображуючи заметіль. «Метелиця» виконується зі співом або тільки під музику. Хоровод «хуртовини» побудовано на одному-двох простих рухах. Провідна пара захоплює за собою всю низку танцівників по колу, потім вісімкою, а ось і «равлик» закрутився, що перетворюється в центрі на «замет». Усе це робиться з неймовірною швидкістю всіма парами разом. Дивує, як чітко й одночасно граційно відбувається ця метушня. Лексика та композиція хороводів нескладна. Тексти допомагають посилити вплив, а мелодія — розкрити емоційний зміст і художній образ. З часом «Метелиця» в пісенному супроводі трансформувалася з хороводу в танець, а з розвитком технік — виділенням солістів, виконанням складних па, — і в побутовий танець.

Українська та білоруська «Метелиця»

Танець «Метелиця» широко представлений у хореографічній культурі Білорусі та Литви. Ці танці розкривають один образний зміст, але зовсім різні за лексикою та побудовою композиції. Українська «Метелиця», наче справжня сніговиця в степу, поступово нарощує темп, що приводить до кульмінації, після якої відбувається переход на першу частину — зв’язку з повільним темпом. А білоруські зимові танці одразу починаються у швидкому темпі, з дзвоном бубонців, їздою на трійках тощо.

Кращою постановкою традиційної метелиці вважається «Новорічна метелиця» з репертуару Національного Заслуженого Академічного ансамблю танцю України ім. П. Вірського. Сьогодні багато колективів, наслідуючи традиції, створюють і свої варіації на тему «Метелиці». Ось, до речі, одна з таких. Приємного перегляду!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: