Поради, Творче об'єднання «Прибужжя»        12 Жовтня 2018        1840      

До Дня художника України: краса осіннього різнобарв’я у живописних натюрмортах аматорів творчого об’єднання «Прибужжя»

Осінь — це прекрасна щедра пора року, коли можна насолодитися грою барв опалого листя, терпкістю осінніх ягід, запахом соковитих фруктів і лісових грибів. Зображення дарів осені: пишні букети хризантем, ароматні фрукти та стиглі овочі чудово виглядають на картинах майстрів-художників. Вони здаються майже живими, хочеться доторкнутися чи спробувати їх на смак. Про особливості натюрмортів — далі.


Натюрморт як жанр

«Натюрморт» або «nature morte» (фр. — «мертва природа») — картини, на яких зображені об’єднані в єдину цілісну композицію предмети неживої природи. Залежно від того, що художник вкладає в основу композиції, можна виділити кілька видів натюрмортів.

За сюжетом:

  • одновидовий (зображення одного виду предметів, наприклад, квітів);
  • змішаний (зображення предметів різного виду – фрукти, квіти, побутові речі);
  • сюжетний (зображення людей, елементів пейзажу).

За колоритом:

  • теплі відтінки (жовтий, червоний, помаранчевий);
  • холодні (синій, зелений, фіолетовий).

За місцем розташування:

  • пейзажні;
  • інтер’єрні.

За задумом художника:

  • реалістичні (відтворення предметів із максимальною точністю);
  • абстрактні (застосування авторських сучасних технік).

Метою художників є не лише просте реалістичне зображення фруктів або квітів на полотні, а й своєрідне пізнання гармонії і краси, відображення особистого ставлення до навколишнього світу та розуміння неперервного зв’язку між минулим і сьогоденням. Таким чином, на картинах, де показане побутове начиння, обіграна функціональна цінність предметів у повсякденному побуті. Зображення в натюрмортах старовинних речей несе в собі певну інформацію про історію виникнення даних об’єктів, а також про майстерність ремісника, який їх створив. Натюрморт із фруктами розповідає не тільки про корисні властивості зображених плодів, а й розкриває особисте ставлення митця до них. Завдяки цьому ми можемо зазирнути в минуле і зрозуміти світогляд наших предків. Адже в кожного народу існують свої успадковані символи, які складають історію народу та відображають його життєвий досвід.

Народні символи і традиції

Символ — це образ, що виник унаслідок пізнавання навколишнього світу, трактування певних подій і явищ, формування світогляду. Українці мають свої символи, які виконують оберегову й обрядову функції. Наприклад, звичайні для нас яблука, виноград, кукурудза та зерна пшениці несуть багато корисної і цікавої інформації.

Стигле колосся і зерно здавна асоціювалися з життям і його відродженням. Тому пшениця стала символом добробуту, щасливого життя, духовного й тілесного багатства. Зерна пшениці — це образ дівчини-нареченої, а жито — натрудженої життєвими турботами жінки. Саме тому весільний коровай молодим традиційно випікали тільки з пшеничного борошна на щасливе подружнє життя. Виноград вважається символом плодючості, краси і радості новоствореної сім’ї. Він наділений ознаками святості, адже виноградною лозою прикрашали весільний хліб, що супроводжувалося побажаннями щастя, добробуту та довготривалої вірної любові. На родинних рушниках грона винограду символізує життєву ниву, на якій чоловік — сіяч, а жінка — берегиня роду. Вважається, що кукурудзі притаманні якості Сонця. Вона дарує міцне здоров’я дітям, а також є символом продовження роду, згуртованої сім’ї і взаєморозуміння. Стиглий плід яблуні є багатозначним. З одного боку яблуко — символ любові, молодості і радості, з іншого — спокуси й обману. Елементи яблука використовуються у вишивці, як символа мудрості і здоров’я. Його часто зображають у вигляді кола, поділеного на дві або на чотири частини. Кожну окрему частину яблука вишивають контрастними кольорами. Гарбуз відомий у весільному обряді сватання, як народний символ відмови. «Дати гарбуза» — означає відмову дівчини сватам. А в обереговій символіці гарбуз і його насіння є ознакою жіночого начала та родючості. Айва здавна була символом великого кохання. Яскраво-червоний колір м’якоті кавуна символізує удачу.

Сучасний натюрморт

Сучасні художники для створення натюрморту використовують не тільки звичайні фарби й пензлі, а й розробляють власний авторський почерк, застосовують нові матеріали, використовують різні прийоми й техніки, відшукують нові стилі, створюють складні насичені композиції, що дозволяють посилити емоційне враження від витвору. Основними техніками виконання все ж є акварель, пастель, олія, олівець.

Отже, осінній натюрморт передає не тільки красу золотавого листя, квітів і дозрілих плодів, а й є гарним способом передачі глядачам відчуття атмосфери достатку і природного багатства. Саме це випромінюють живописні полотна художників Миколаївщини обласного народного творчого об’єднання «Прибужжя» Віктора Хізниченка з Братського району, Василя Нікітіна з Врадіївського району, Ігоря Карачевського з Очаківського району; Людмили Бєлосвєт, Алли Бондарєвої та Валерія Цюпи з Баштанської міської ОТГ. Будь-яка їх робота стане прекрасним доповненням чи яскравим акцентом в інтер’єрі.

Василь Нікітін, Алла Бондарєва і Людмила Бєлосвєт

Ігорь Карачевський

Віктор Хізниченко

Вітаємо з прийдешнім Днем художника України! Бажаємо натхнення, творчих злетів і успіхів у мистецтві.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: