Музичне мистецтво, Поради        18 Лютого 2020        2549      

Як виправити дефекти мовлення вокалом

Цікаво, які мовленнєві дефекти та як саме здатен виправити вокал? Читайте нашу статтю.

Дефекти мовлення // pinterest.com

Дислалія

Дислалія — порушення вимови звуків при нормальному слухові; змішання звуків, заміна одних звуків іншими. Виділяють два види: механічну, де необхідна пластика вуздечки язика або верхньої губи, та моторну функціональну.

Заняття вокалом допоможуть розвинути мовленнєву моторику. Застосовуйте вокальну артикуляційну гімнастику, направлену на правильну вимову окремих голосних або приголосних звуків. Тоді поступово сформуються навички безпомилкового вживання відпрацьованих звуків.

Ринофонія

Ринофонія — зміна тембру голосу при нормальній вимові звуків. Типовий при ринофонії носовий відтінок голосу виникає внаслідок неправильного направлення голосовидихаючого струму. Причини появи цього дефекту можуть бути різні. Ринофонія, що виникла через психічні травми, переляк чи страх, має перехідний характер. Поширеною причиною також є млява артикуляція дітей, у яких м’яке піднебіння не дотягується до задньої стінки глотки.

Варто виконувати вокальні вправи, які передбачають спів голосних. Розпочинайте зі звуків «а», «е», через декілька занять додайте «о», через декілька тижнів — «і» та останнім — «у». Починайте такі заняття зі співу терцій, пізніше — тризвуків. Спів нормалізує діафрагмальне дихання, яке сприяє правильному формуванню спрямованого повітряного струменю, активізації роботи піднебіння та глотки.

Дисфонія

Дисфонія — розлад голосоутворення, порушення висоти, сили та тембру голосу. Голос стає хриплим, слабким, вібруючим, фальцетним, тремтячим.

При дисфонії корисно виконувати протяжні вокальні вправи, чергувати виконання віршів і спів нескладних творів у середній теситурі. А коли виконавець уже добре відчуває роботу діафрагми та гортані, можна поступово розширювати діапазон вокальних вправ і творів.

pinterest.com

Заїкання

Часто як доповнення до логопедичних вправ лікарі рекомендують заняття академічним вокалом. Його специфіка полягає в плавному звуковеденні, правильному диханні, проспівуванню всіх голосних звуків. Музика розбиває складні слова на простіші ритмізовані склади. Через це співаку-заїці легше вимовляти слова, аніж під час розмови.

Часто заїкання супроводжує переривчасте дихання. Вокал здатен виправити й цю проблему. Оскільки спів потребує добре поставленого дихання, співак-заїка привчається говорити протяжно, не перериваючи дихання.

Виконуючи твір, вокаліст із заїканням змушений думати не про те, як йому важко спілкуватися, а про те, що він хоче донести до слухачів. Психологічне задоволення від вдалих виступів не лише на великій сцені, а й просто в колі друзів сприяє позитивному ефекту терапії та пришвидшує усунення дефекту.

Гаркавість

Часто в колектив приходять діти, які не вимовляють приголосний «р». З чим це пов’язано? Можливо, у дитини коротка під’язикова вуздечка — тоді необхідне втручання лікаря. Але частіше причиною дефекту є лінь дітей, небажання чітко вимовляти приголосні. Замість «р» вони промовляють щось середнє між «л» та «р». Відповідно працює не кінчик язика, як повинно бути при вимові вібруючих приголосних, а серединка.

Впоратися з цим дефектом не важко. Є вправи, які допоможуть розвинути чутливість кінчика язика, наприклад, «Грибок» і «Конячка». Якщо ви все виконуєте правильно, кінчик язика завдяки струму повітря починає тремтіти.

Закріпіть отримані навички вокальними вправами на звучання протяжного звуку «р». Якщо дитина, виконуючи твір, усе ще неправильно вимовляє цей звук, керівникові варто взяти червоний олівець та обвести в тексті всі складні моменти. Тоді дитина навіть удома звертатиме увагу на виділені склади та поступово всі «р» звучатимуть правильно. Зазвичай дитині достатньо заспівати декілька творів із правильною вимовою звуку, щоб надалі вона говорила його автоматично, не замислюючись.

Займатися співом не лише приємно, але й корисно, особливо дітям.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: