Нематеріальна культурна спадщина        11 Грудня 2020        685      

Кадомацу — символ Нового року в Японії

Головний символ Нового року в Японії — кадомацу, особлива парна прикраса. Дізнайтеся більше про значення японського святкового символу, секрети його створення, прикрашання та розміщення — у нашій статті.

Кадомацу

Що таке кадомацу

З 13 грудня японці починають готуватися до свята: усією родиною роблять генеральне прибирання в будинку, надсилають вітальні листівки знайомим, а також створюють головний символ свята — святкових близнюків кадомацу,  у перекладі — сосна біля будинку.

Це парна прикраса на вході до храмів, магазинів, будинків тощо. Встановлюючи її, гостинні господарі вшановують духів предків і Тосігамі — божества Нового року. У кадомацу обов’язково є білий, зелений і червоний кольори, згідно з релігійними канонами.

Кадомацу на вході до будинку // wikimedia.org

Як зробити кадомацу

Кадомацу роблять так: у центрі — три стебла бамбуку різної висоти (небо, земля, людина), гілки сосни та квітучої сливи. А навколо доповнення з квітів: хризантем, нарцисів, гвоздик, тюльпанів та дрібних червоних ягід.

Слива зацвітає в Японії тільки в лютому, тому її можуть замінити віялом зі зображенням розпущених квітів. Для декору також використовують мандарини, водорості та креветки.

Усю ікебану перев’язують новою рисовою мотузкою і ставлять у дерев’яні горщики. Ліва кадомацу називається омацу (чоловіча сосна), а права — мемацу (жіноча сосна).

Символіка кадомацу

Кожна деталь кадомацу символічна. Бамбук — символ стійкості, адже його гнучкі стовбури під найсильнішим вітром гнуться, але не ламаються. Вічнозелена сосна — символ стійкості, здоров’я, довголіття, радості, щастя. Саме серед гілок сосни влаштовуються духи, що сходять із небес на землю напередодні новорічних свят.

Слива уме, що наперекір холоду, зацвітає з початком весни — символ вічного оновлення, відродження та надії на краще.

Священна мотузка // terratours.ca

Солом’яна мотузка сіменава — це захист від злих духів і негараздів, мандарини — символ довголіття, водорості — символ щастя, а креветки — довгого спокійного життя.

Пригощання новорічному божеству

Упродовж передсвяткових і святкових днів кадомацу підтримують в ошатному вигляді, приносять символічне пригощання божеству Тосігамі — суп дзоні й рисові коржі моті. Два коржі моті кладуть один на одного, а зверху — апельсин. Така прикраса називається кагамі-моті.

Моті // sladgrad.com

Різнокольорові маленькі моті використовують для створення мотібани — композиції з гілок верби, бамбуку або сосни, що ставлять на столі або підвішують до стелі біля входу. Щоб проходячи в дім, божество Тосігамі згадувало, що треба взяти під опіку його господарів.

Мотібана замінює звичну для нас ялинку. Після свята кожен із членів родини бере участь у її поїданні. «Важче» найстаршим, бо кожен з’їдає рівно стільки кульок моті, скільки їм років.

Мотібана // sladgrad.com

Як прибирають кадомацу

Розбирають «святкових близнюків» на початку січня, коли закінчуються святкові дні. Ритуал спалювання проходить біля храму, на шкільному подвір’ї або на іншій відкритій місцевості.

Кадомацу складаючи горою, спалюють разом з усіма святковими прикрасами на святковому вогнищі. Люди намагаються обсмажити на цьому вогні святкові моті. Вважається, що той, хто з’їсть такий корж, зможе швидко долати хвороби.

Ритуал спалювання кадомацу // matcha-jp.com

А для європейців середина грудня — час для традиційних різдвяних ярмарків, їхня невіддільна частина — лялькові вертепи. Українці також вирізняються серед інших народів своїми цікавими традиціями святкування Різдва.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: