Нематеріальна культурна спадщина        15 Січня 2018        810      

Ласкаво просимо у Криве Озеро на обрядове дійство «Вертеп»

Миколаївщина святкова яскраво виблискує, щоразу проявляючи цікаві перлини зимової обрядовості. Спеціалісти Миколаївського обласного центру народної творчості стали свідками прекрасного обрядового дійства «Вертеп», який традиційно проходить у селищі міського типу Криве Озеро. До вашої уваги ми підготували найцікавіші моменти обряду.

З історії

Обряд вертепу на Різдво у Кривому Озері з’явився після переселення у 1951 році на територію району «бойків» із західноукраїнських земель. Це відбулося внаслідок «вирівнювання кордонів» тодішньою владою. Частина західноукраїнських земель була передана Польщі, а людей було насильно вивезено на територію Миколаївської області, зокрема, у село Голоскове Кривоозерського району. Переселенці утворили свої поселення, які поступово стали частиною громади. Із собою вони привезли свої звичаї, культуру. Серед яких і Різдвяний Вертеп. Старожили залюбки пригадують, як вперше побачили вертеп і його учасників: переодягнутих у костюми Ірода, Чорта, Смерті з косою, Жида, Ангела.

Сучасний обряд

Це дійство сьогодні є невід’ємною частиною життя району. Сучасні учасники вертепу – діти та внуки колишніх переселенців. У кожного є своя почесна роль, яку він з великою відповідальністю виконує. Стати учасником вертепу – велика честь і радість. Батьки, чиї діти є учасниками дійства, дуже пишаються цим і пригадують, як вони колись були на їхньому місці. Кожного року з самого ранку на Різдво жителі тих мікрорайонів, де проживають колишні «бойки», чекають на прихід вертепу. Для цього на подвір’ї чи у будинку збирається вся родина: батьки, діти, онуки. Вважається неможливим пропустити прихід вертепу або ж не пустити у свій двір. Традиційно це відбувається у такий спосіб: попереду вертепу біжать Чорти, Жид, Смерть з косою.

Вони бешкетують, борються з молоддю, випрошують гроші, вимащують сажею. Потім заходить вертеп на чолі з Ангелом, який несе у руках Різдвяну зірку.

Вони проганяють нечисть, співають, віншують, вітають родину з Різдвом. Вертеп переходить від одного подвір’я до іншого до самого вечора.

Це надзвичайно захоплююче дійство сьогодні набуває все більшої популярності та шани у жителів самого селища Криве Озеро, а також сіл Голоскове, Ониськове, Мала Мечетня. Традиції вертепу передаються від батьків до дітей, адже більшість учасників — молодь.

Пропонуємо вам переглянути відео Різдвяного вертепу у Кривому Озері.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: