Творче об'єднання «Прибужжя»        10 Вересня 2020        1004      

Ошибана: історія, роль фактури й кольору, покрокове створення виробу, сучасні роботи

Що таке ошибана й до чого тут самураї? Навіщо зберігати фактуру, форму й колір матеріалів? Хто така Інна Данченко та чим особливі її роботи? Про це і не тільки — далі.

Історія ошибани

Ошибана або пресована флористика виникла в Японії приблизно 600 років тому. Це створення картин із природних матеріалів рослинного походження: квітів, кори дерев, листя, соломи, трави, тополиного пуху, насіння тощо. Спочатку ошибаною займалися лише самураї. Їх обов’язково навчали цього на рівні володіння мечем і написання ієрогліфів. Цей вид декоративно-прикладного мистецтва допомагав розвивати терплячість, концентрацію, спостережливість і наполегливість. У Європі пресована флористика набула поширення в період Вікторіанської епохи.

Фактура й колір

Якість готового виробу дуже залежить від правильно зібраних і висушених рослин, у яких варто максимально зберегти фактуру, форму й колір. Починають заготовляти матеріали з весни до пізньої осені, бажано тільки в суху погоду. Дотримання умов заготівлі впливає на максимальне збереження природного кольору рослин. Це відіграє важливу роль у створенні ошибана-картин, адже майстри намагаються не застосовувати додатково художні фарби та олівці.

Живописного ефекту досягають завдяки натуральним відтінкам. Наприклад, для зображення зимового пейзажу підходить листя сріблястої тополі. Кукурудзяні обгортки можуть стати безхмарним небом, листочки сріблястої верби — бурхливою рікою, шкірка банана — силуетами дерев. Багато уваги приділяють формі та фактурі рослин. Тополиний пух може перетворитися на легкі хмари чи пухнастий сніг, береста стати небом із птахами, суцвіття бузини — кронами дерев, дубове листя — крилами метелика, а квіткове насіння перетворитися на зграю птахів.

Основні кроки створення ошибана-картини

  1. Підготовка природного матеріалу (збирання необхідних рослин та їх засушування).
  2. Продумування майбутньої композиції.
  3. Нанесення ескізу простим олівцем на картон.
  4. Розкладання компонентів за кольором і фактурою.
  5. Надання рослинам необхідної форми за допомогою гострих ножиць.
  6. Закріплення декоративних елементів на картонній основі. Для цього знадобляться клей ПВА, пензлик і пінцет.
  7. Поміщення готової роботи під прес на 10–12 годин до повного висихання.
  8. Оформлення картини в раму під скло.

Сучасна ошибана Інни Данченко

У техніці ошибани багато років працює миколаївська майстриня обласного народного творчого об’єднання «Прибужжя» Інна Данченко. Основи цього екзотичного виду мистецтва вона опанувала практично самостійно, постійно експериментуючи. Особливе досягнення майстрині — картини, створені за допомогою тополиного пуху. Саме вони згодом стали її візитівкою. Монохромні роботи з пуху нагадують чорно-білі світлини, у яких відбиті загадкові пейзажі, граціозні тварини й харизматичні портрети. Іноді майстриня комбінує тополиний пух із компонентами рослинного походження. Картини, створені лише з пласких висушених рослин, немов намальовані звичайними фарбами.

Інна Данченко

Інна Данченко та її роботи відомі не тільки в Україні, а й далеко за межами. Вона — членкиня Міжнародного товариства мистецтва пресованої флористики Японії (International Pressed Flower Art Society), а також Міжнародної гільдії пресованої флористики США (World Wide Pressed Flower Guild).

Не менш цікава та особливо корисна для дітей техніка — нитяна графіка.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: