Поради, Театральне мистецтво        07 Лютого 2018        1431      

Підготовка до конкурсів: 7 правил наголошення слів у реченні

Зовсім скоро відбудеться обласний конкурс розмовного жанру «Барви надії». На свято поетики зберуться шанувальники мистецтва слова зі всіх куточків Миколаївщини. Для того, щоб виступ конкурсанта був більш яскравим та переконливим, ми пропонуємо скористатися нашими порадами щодо того, як правильно розставляти у реченні наголоси.

Наголос — це виділення за допомогою звукових засобів певного слова, яке виражає сенс цілого речення. У фразі може бути один головний наголос, а також другорядні, які виділяють інші, менш важливі деталі. До вашої уваги сім правил, які дадуть уявлення про найбільш поширені варіанти наголошення слів у реченні.

Протиставлення

Якщо в тексті є явне або приховане протиставлення однієї особи чи предмета іншому, то виділяються ті слова, які протиставляються.

Краще пофарбувати стіни не в червоний колір, а в синій.

Порівняння

Якщо думка виражається у формі порівняння, то логічними наголосами виділяються слова, що позначають предмети, що порівнюються. Частіше об’єкт, з яким порівнюють, голосом виділяють більше.

Чайковський — це Пушкін в музиці.

Багато слів у понятті

Якщо поняття виражається кількома словами, то наголосом виділяється одне з цих слів, зазвичай — останнє. При поєднанні власного імені і номінального виділяється власне.

Організація Об’єднаних Націй.

Родовий відмінок іменників

Якщо в реченні використовуються два іменники, що стоять поруч, а один з них — у родовому відмінку, то наголос падає на останній.

Хата лісника.

Іменники та прикметники

При поєднанні іменника та прикметника частіше наголосом виділяємо іменник. У разі якщо прикметник стоїть після іменника, фіксуючи ознаки, наголос падає на прикметник.

Лисяча нора. Нора лисяча.

Підмет і присудок

Якщо для важливості донесення думки має значення об’єкт, то голосом виділяється підмет. Якщо ж важливішими є дії об’єкта, то наголос ставиться на присудок.

…і почався бій. І бій почався.

Однорідні члени речення

Коли думка побудована на перерахуванні, то наголос падає на слова, що позначають ці предмети чи їхні ознаки, при цьому більший наголос отримують останні слова.

У ці дні погода була спокійна, сонячна, тиха.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: