Творче об'єднання «Прибужжя»        12 Травня 2020        2986      

Панська квітка або півонія: розмаїття назв, символіка й роботи сучасних митців Миколаївщини

Звідки походить назва квітки? Чому у Вірменії її вважають священною, а на Сході називають трояндою без шипів? Коли півонія стає оберегом? Навіщо успішні люди раніше неодмінно висаджували її в саду? Усі відповіді — далі.

Назви квітки, що побутують у світі

За легендою, назва квітки походить від імені лікаря Пеана, який міг лікувати бойові поранення не тільки людей, а й богів. З японської назву перекладають як «ліки з Китаю». На Сході за пишну красу квітку називають трояндою без шипів. В Україні — панською квіткою, а в Китаї — квітковою феєю.

Символіка півонії

В Індії півонія символізує гординю й безглуздість. У Китаї — достаток, добробут і любов богів. В азійських країнах квітку пов’язують із весною і початком нового життя. У Вірменії її вважають священною, адже її послав Бог для вигнання нечистої сили.

В Україні півонія уособлює весняну дівочу красу й пишноту жіночої зрілості, нагадує всім про швидкоплинність часу й молодості. Раніше багаті й успішні люди традиційно висаджували її в саду як вдячність долі за славу й достаток. Важливе місце квітка займає у вишивці. Рушники, вишиванки, сорочки й блузи, прикрашені поєднанням півоній і мальв, означають надію й віру.

Оберегового значення набувають панські квіти, вплетені в український вінок із побажанням довголіття й щирої віри. Також півонію як оберіг часто зображають на тілі. Спочатку такі татуювання відносили суто до чоловічих символів, та згодом вони стали популярними й серед жінок як уособлення сили жіночого роду та завоювання чоловічої уваги.

Півонія в роботах сучасних митців Миколаївщини

Ці гордовиті квіти випромінюють потужну весняну енергію в живописних полотнах художників НТО «Прибужжя» Наталії Мазур і Романа Нагорного, а також у роботах талантів-початківців Миколаївської артстудії «Легка школа», яку очолює художник Василь Нікітін. У його власних картинах можна побачити буяння квітки серед контрастної гри теплих сонячних відблисків і прохолодної тіні.

Лариса Кришталь із Миколаєва та Олена Сапожник із Прибужанівської ОТГ полюбляють використовувати півонію у вишитих стрічками й бісером панно, валяних гобеленах. Анна Сальник із Галицинівської ОТГ, Тетяна Кравець із Березанської ОТГ й Олена Козявко з Баштанської ОТГ надають перевагу ростовим квітковим букетам і декоративним композиціям. Виготовляють їх з ізолону, фоамірану або гофрованого паперу. Завдяки масштабності й пишноті панська квітка в таких композиціях виглядає особливо вишукано.

Анна Сальник

Ще одна популярна серед майстрів і художників весняна квітка — звичайний бузок.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: