Символіка жовтого кольору та його відтінків, їхнє місце в роботах художників Миколаївщини.
Символіка
Жовтий колір — носій величезної сили Сонця, символ захисту й надії. На Близькому Сході його вважають кольором успіху і процвітання, у Японії — символом мужності й аристократизму, у Єгипті й Азії — трауру та смерті, в Індії — прибутку й успішної торгівлі. У Західній Європі жовтий означає радість і щастя. У Китаї йому надають священного значення, адже це колір імператорського вбрання. В Україні жовтий — це символ стиглого колосся та уособлення життєдайної сили сонячного світла.
Різні значення мають і відтінки кольору.
- Медовий символізує вічний пошук справжнього щастя.
- Лимонно-жовтий — креативність і творчість.
- Червоно-жовтий — стихійність та нескореність.
- Світло-жовтий — легкість і безпосередність.
- Жовто-коричневий — насолоду та взаємність.
- Золотий — досвід, мудрість і досягнення мети.
Роботи художників Миколаївщини
У натюрмортах миколаївських художниць Галини Кір’якової та Наталії Мазур палітра відтінків змінюється від медового до лимонно-жовтого. Пишні букети квіткових композицій із жоржин, троянд, кульбабок, нарцисів зображені в насичених тонах. Щоб посилити яскравість жовтого кольору, художниці часто використовують контрастний фон синіх, блакитних і зелених відтінків. У пейзажах Василя Нікітіна (Врадіївський район) виблискують жовтогарячі й золотаві кольори: безмежні поля стиглого колосся, пожовкле листя на кронах дерев, пишні оберемки соняшників.
Наталія Мазур Василь Нікітін Катерина Баранюк
Графічні фруктові натюрморти Катерини Баранюк (м. Первомайськ) виконані кольоровими олівцями. Авторка звертає особливу увагу на контурну лінію, штрихи й кольори. Палітра жовтих відтінків завжди гармонійно поєднана з іншими кольорами. Мисткиня не акцентує увагу на контрастах. Композицію зі світло-жовтих фруктів часто доповнюють скляний прозорий посуд, спалахи сонячних відблисків, дрібні білуваті квіти або світлі легкі тканини.
Жовтий та інші кольори яскраво виражені в декоративних роботах Стефанії Чаплигіної.