Нематеріальна культурна спадщина        21 Квітня 2017        1434      

Свято любові в Київській Русі

У квітні наші пращури ще за часів Київської Русі урочисто відзначали велике весняне свято богині кохання Лади та її божественної родини: доньки Лелі – богині дівочої краси й любові, та сина Полеля чи Ярила – бога весняного сонця, пристрасті й полум’яного кохання. Хто така Велика Лада, як її ім’я пов’язане з сузір’ям Великої Ведмедиці, і якими якостями богиня наділяє дівчат — відповіді на ці питання дає етнограф, професор, доктор філософських наук Галина Лозко.

Самому Богові-отцю, як відомо, не під силу створити Рід. На допомогу йому прийшла любляча Богиня Лада, опікунка гармонії, порядку й ладу у Всесвіті. Вона стала Великою Матір’ю всіх Богів-Сварожичів, а також дала початок і роду людському. У слов’ян матір Ладу разом з її донькою Лелею називають старшою і молодшою Рожаницями.  Їхніми символами вважають небесні сузір’я Великої й Малої Ведмедиць.

Традиційно свято Любові відзначали 22 квітня, що фіксували етнографи аж до ХІХ – ХХ ст. включно. Воно  мало назви: Велика Лада, Лельник, Ляльник, Ладове свято, Красна Гора. Вважали, що саме в цей день Богиня Лада сходить на гору, щоб ладувати все навкруги, тобто наводити лад у полях, лісах і гаях, вселяти любов у душі людей. Це насамперед жіноче та дівоче свято. На честь Богині Лелі співають пісні й водять хороводи, радісно плещуть у долоні: «ладушки» – від Лади. В цей день часто відбувалися сватання, заручини та весняні весілля. Саме слово «весілля» походить від старослов’янського «весѣліє» – веселість, всенародна радість з приводу приходу Богині Весни…

У давні часи статуї Лади, що стояли в храмах, прикрашали вінками з квітів та хлібного колосся. Іноді в руках вона тримала виноградне гроно, що також вважалося символом любові й родючості. Оскільки Лада – покровителька подружжя, то її найчастіше зображують з обручкою в руці. Її кличуть під час весільних обрядів, величають і приносять їй дарунки, щоб шлюб був щасливим. Їй дарують білі пожертви: білий хліб, пироги та вареники з сиром, сметану, білого півня, мед та інші солодощі.

Велика Богиня Лада, як вважали наші предкині, наділяє дівчат найліпшими жіночими якостями: красою, любов’ю, ніжністю, вірністю, родючістю, умінням виховувати дітей, дає жіноче щастя. Тому й живе так довго в серцях людей любов і шана до рідної Богині Лади, тому й не зникає впродовж тисячоліть віра в Любов, як велику силу Життя.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: