Музичне мистецтво, Поради        31 Липня 2020        3378      

8 колоритних пісень, які варто додати в репертуар

Проблема підбору репертуару завжди актуальна. Тож пропонуємо 8 пісень, вартих уваги вокально-хорових колективів. Це авторські твори Анатолія Затуряна та Володимира Ніцака, українські народні пісні в обробках й аранжуванні керівників аматорських колективів Миколаївщини.

Земле моя

Авторська пісня самодіяльного композитора Володимира Ніцака з Нової Одеси. Тут оспівано любов до рідної землі Південного Прибужжя. Форма пісні — куплетна (заспів, приспів) у хоровому супроводі та бандури, у помірному, стриманому темпі та зручній тональності до-мінор. Обробку й гармонізацію для мішаного хору й солістки у супроводі бандури зробив заслужений працівник культури України Анатолій Затурян. Пісню виконав Прибузький народний хор (соло на бандурі — Марина Добровольська) Миколаївського коледжу культури і мистецтв.

Завантажити ноти «Земле моя»

Ольвія

Хорова поема епічного характеру за сюжетом історичних подій, які свідчили про створення на території Північного Причорномор’я України давньогрецького поселення (нині с. Парутине Очаківського району). Написали її миколаївські автори: поет Микола Євтушенко й композитор Анатолій Затурян. Твір передбачений для мішаного хору та читця в темпі moderato, expressivo. Але відповідно до розвитку сюжетної лінії помітні застосування різного темпу, багата динамічна палітра та різноманітне звуковедення. У виконанні Прибузького народного хору оживають фольклорні сцени та мелодії давніх часів Ольвії.

Завантажити ноти «Ольвія»

Коло млина, коло броду

Українська народна пісня про кохання. Її можна виконувати як обрядову весільну, оспівуючи молодят як голуба і голубку, бажаючи їм щастя. Пісня має гармонійну фактуру куплетної форми, яка передбачає використання різноманітної динамічної палітри та чіткої дикції. Виконуючи цей твір, робіть акцент на розкритті сюжетних ліній кожного куплету, не втрачаючи урочистого характеру й темпу. На відео Прибузький народний хор.

Завантажити ноти «Коло млина, коло броду»

Чорна рілля ізорана

Історична народна козацька пісня-балада в обробці заслуженого працівника культури України Омеляна Шпачинського. Обробка виконана в куплетно-варіаційній формі із застосуванням різних хорових фактур. Дуже важливий підбір солістів, які б «зливалися» за тембром звучання, манерою подачі звуку, образним розумінням змісту. Ця пісня звучить у виконанні народного ансамблю української пісні «Степівські музики» с. Степове.

Завантажити ноти «Чорна рілля ізорана»

Кувала зозуля

Рекрутська народна пісня, яка має багато варіантів: і текстових, і мелодійних. Пропонуємо версію, записану від Віктора Біберіва (с. Калинівка). Обробка Анатолія Затуряна — куплетно-варіаційна форма, яка образніше розкриває художній зміст твору. Особливо це відчутно в третьому куплеті, де підкреслено драматизм та кульмінацію композиції. Проілюстрував твір народний хор Баштанського міського будинку культури.

Вилітала галка

Українська народна пісня про життя українців у чужій країні. В обробці Анатолія Затуряна передбачена для мішаного народного хору. Форма куплетна. Динаміка та агогіка тут залежать від змісту кожного куплету. Важливо дотримуватися ритмічного ансамблю та мелізматичних розспівів кожної партії, оскільки чіткого розміру немає, він довільний. Заспівувати може як солістка, так і партія сопрано (на погляд керівника). Пісня звучить у виконанні народного ансамблю української пісні «Берегиня» с. Нова Павлівка Баштанської ОТГ.

Завантажити ноти «Вилітала галка»

Полетіли сірі гуси

Українська народна пісня про життя чумаків. Обробка Омеляна Шпачинського — куплетно-варіаційна форма із застосуванням різних хорових фактур у повільному темпі. Пісня містить шість куплетів, кожен із яких різниться музичним матеріалом. Важливо розуміти та влучно передавати різне психологічне навантаження, коли хор підкреслює думку солістів (третій і четвертий куплети) і коли сам виконує роль дійової особи (п’ятий і шостий куплети), де йде так званий «переклик голосів». На відео народний хор «Калинонька» Єланецького районного будинку культури.

Заванжити ноти «Полетіли сірі гуси»

Вийду я на гору

Українська народна пісня, де йдеться про молодого козака, що гуляє без пари. Обробку для вокального дуету й інструментальний супровід написав артист Миколаївської обласної філармонії Володимир Василенко. А обробку та гармонізацію для мішаного хору — заслужений артист України Іван Обревко. Це пісня куплетно-варіаційної форми, де кожен куплет вирізняється вокальними партіями. Темп andantе, виконання широке, роздольне, з використанням різноманітної динаміки. Особливо зверніть увагу на притаманне для народних побутових пісень скорочене (обірване) закінчення в кожному куплеті. Наприклад: на річку бистру(ю), без пари гуля(є), а я калиной(ю). Варіанти цієї пісні виконують народний хор Баштанського міського будинку культури й дует у складі заслужених артисток України Наталії Баштової та Олени Білоусової.

Завантажити ноти «Вийду я на гору»

Не оминайте календарно-обрядові пісні й колискові. Вони також можуть прикрасити ваш творчий арсенал.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: