Музичне мистецтво, Поради        27 Квітня 2020        6174      

Мутація голосу: що це та як безпечно займатися вокалом

Що таке мутація голосу, основні стадії, особливості змін у хлопців і дівчат, а також поради, як займатися вокалом, щоб уберегти голос.

Що таке мутація голосу

Мутація голосу — фізіологічна зміна голосового апарата людини. Відбувається внаслідок збільшення резонаторних порожнин і язика, активного росту гортані в період статевого дозрівання. Виділяють три стадії мутації: початкову (передмутаційну), основну й завершальну (післямутаційну).

На початковій стадії організм готується до перебудови, тому в дитини може злегка почервоніти гортань. Помітні голосові порушення, переривання, хриплість, подразнення в горлі, кашель. Через це мутацію часто плутають із застудою.

Основний етап — активна мутація. Помітні набряк слизової оболонки гортані й запалення зв’язок. Можливі незмикання зв’язок, порушення координації дихання та фонації. Характеристики голосу різко змінюються.

На завершальній стадії звучання остаточно набуває характеристик голосу дорослої людини. Тембр збагачується, сила наростає. Різкі коливання й неприємні симптоми вже позаду, але іноді дитина ще відчуває напруженість голосових зв’язок.

Особливості голосової мутації у хлопців

У перехідному віці гортань хлопців збільшується на 70 %. Орган переміщується вниз. Голосові зв’язки подовжуються в півтора раза, а щитоподібний хрящ висувається вперед. Помітна характерна випуклість на шиї — «Адамове яблуко».

Дискант поступово трансформується в тенор, баритон або бас. Яким буде голос на завершальному етапі, залежить від індивідуальних особливостей і генетичних схильностей дитини. Висоту голосу визначають за довжиною голосових зв’язок. Коли вони виростають до 18–22 мм, голос ламається від дисканта до тенора. Якщо подовжуються до 22–24 мм — це баритон, а якщо понад 24 мм — бас.

Особливості голосової мутації у дівчат

Жіноча гортань росте більш плавно й у підлітковому віці збільшується вдвоє. Голосові зв’язки подовжуються. Щитоподібний, черпакуватий і перснеподібний хрящі ростуть. Хрящова тканина костеніє, розмір язика збільшується. Тембр збагачується, стає глибшим.

Дискант замінює сопрано, коли довжина голосових зв’язок сягає 14–19 мм, меццо-сопрано або контральто — 18–21 мм. Коли голос ламається, у дівчат симптоми переважно виражені менш яскраво, аніж у хлопців. Але під час менструацій симптоматика може активізуватися.

Як безпечно співати: короткі поради

  1. Займайтеся менше, аніж зазвичай, щоб уникнути вокального перевантаження.
  2. Добирайте твори зі значно меншим діапазоном.
  3. Не співайте довго на крайніх звуках діапазону.
  4. Співайте в середній теситурі, зручній, без напруження та в обмеженій динаміці.
  5. Уникайте голосного форсованого співу. Він здатен призвести до втрати голосу.
  6. Хлопці не повинні форсувати нижні звуки — це може спричинити втрату верхніх звуків діапазону.
  7. Дівчатам варто уникати занять під час менструації. Перевтома чи напружений спів можуть призвести до незмикання голосових зв’язок або тимчасової втрати голосу.
  8. Не акцентуйте увагу на нестійкій інтонації. Згодом вона відновиться, якщо займатиметеся вокалом правильно.

Краще відчувати голос й коригувати вокальні помилки співакові допоможе самоконтроль.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: