Музичне мистецтво, Поради        31 Березня 2020        2935      

Самоконтроль співака: що це та як сформувати необхідні навички

Що таке самоконтроль співака, його складники, причини погіршання або його втрати під час співу; як навчитися зберігати якість звучання в некомфортних акустичних умовах і що взагалі сприяє формуванню самоконтролю.

pinterest.com

Що таке самоконтроль співака

Самоконтроль співака — це вміння, завдяки якому вокаліст контролює свій спів на рівні відчуттів: чує та коригує вокальні помилки, керує звучанням голосу. Основа самоконтролю: здатність оцінювати якість співу, звучання; правильність формування звуку; музикальність і художнє виконання.

Складники самоконтролю

Вокальний слух — головний контролер у співі. Саме від нього залежить сприйняття недоліків голосу та своєчасне їх виправлення.

М’язовий самоконтроль — уміння правильно координувати діяльність усіх частин голосового апарата: робота гортані та залучення голосових зв’язок. Це допоможе уникнути втоми й зайвої напруги в м’язах.

Вібраційні відчуття. Їх наявність означає, що система резонаторів працює правильно.

Емоційна виразність — це здатність висловлювати почуття власним голосом. Виконання творів чи вокальних вправ вимагає внутрішнього емоційного налаштування, адже інакше неможливо влучно передати зміст.

Причини погіршання або втрати самоконтролю під час співу

  1. Виконавець чує себе одночасно двома способами: звук доходить до слухового апарата через вушні порожнини та зовні — через вуха. Слухачі чують співака тільки через зовнішній канал свого вуха. Саме тому людина, яка вперше слухає свій звукозапис, наприклад, може не впізнати свій голос.
  2. Вокалісти переважно тренуються в одному репетиційному приміщенні. Вони звикають до постійної акустики й, потрапляючи в незвичні умови, не можуть відразу впорядкувати своє виконання.
  3. Часто співак-початківець втрачає емоційний самоконтроль через хвилювання і страх перед сценою. Він боїться забути текст, сфальшивити, зірватися на високій ноті тощо. До речі, прилюдні виступи за емоційною напругою прирівнюють до екстремальних умов.

Як навчитися зберігати якість звучання в некомфортних акустичних умовах

  1. Змінюйте місце для репетицій, створюйте шумові перешкоди.
  2. Проводьте тренінги в некомфортних акустичних умовах. Але тільки тоді, як вивчений твір уже готовий для виконання на сцені.
  3. Інколи співак не чує своїх недоліків (це називають неповноцінним самоконтролем): не зауважує детонації, чіткої дикції, звукоутворення. Тоді варто виключити зовнішній самоконтроль, прикривши зовнішнє вухо. Ви чутимете себе тільки через внутрішні вушні канали.

Що сприяє формуванню самоконтролю

Метод уявного проспівування тексту «про себе» перед безпосереднім виконанням твору. Під час сприйняття мелодії у співака повинні виникати відповідні рухові відчуття в голосовому апараті. Вони безперервно порівнюються зі слуховим образом, налагоджуючи відповідні координації між слухом і голосом.

Усебічний аналіз вокального твору. Прослухавши пісню, вокаліст знайомиться з музичним образом, зазначає особливості фразування, штрихів, нюансів, дихання, вимови тексту.

Уміле виконання технічних і художньо-виконавських завдань. Технічні: дихання, м’язові відчуття, поєднання грудного та головного резонаторів, чистота інтонації, мелодійні звороти тощо. Художньо-виконавські: виокремлення образу твору, розкриття характеру та смислової кульмінації.

Щоб краще відчувати свій голос, зрозумійте, як він пов’язаний із вашим обличчям.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: