Музичне мистецтво, Поради        13 Лютого 2020        1383      

Робота над пісенним твором: 8 порад керівникам вокально-хорових колективів

Хочете розучувати пісні швидше й ефективніше? Наші поради обов’язково стануть у пригоді.

Робота над пісенним твором // pinterest.com

Мета

Ви повинні чітко знати, навіщо обираєте той чи інший твір: для тематичних обрядових чи розважальних заходів, для святкових концертів, фестивалів чи конкурсів. Перш ніж розпочати розучування нової пісні з колективом, зрозумійте та навчіться «бачити» її.

Щоб учні краще сприймали твір, коротко розкажіть про нього (жанр, фактура, гармонія тексту й мелодії) і його авторів.

Репетиції

Репетиції необхідно проводити не менше двох разів на тиждень тривалістю — три академічні години з 10-хвилинною перервою. Адже репетиція — це основна форма роботи керівника з колективом.

Розспівування

Розпочинайте репетиційне заняття з розспівування, щоб кожен розігрів голосовий апарат і привів його в робочий стан.

Медіа

Знайомте учасників з новою піснею за допомогою наочних засобів (аудіо- чи відеозапису). Продемонструйте її оригінальне виконання професійним колективом або самостійно наспівайте під музичний супровід. Ви повинні досконало знати твір, щоб майстерно представити його хористам.

Текст та ноти

Забезпечуйте учасників колективу текстами та нотними партіями пісні. Обов’язково позначте такти цифрами та виділіть фрази. Щоб кожен швидко й правильно засвоїв свою партію, чітко підписуйте підтекстовку в нотних партіях. Адже, вивчаючи пісню, вокалісти слідкують за графічною лінією мелодії.

Прочитайте текст пісні, визначте поетичний розмір і виділіть у ньому основну думку. Це допоможе учасникам колективу правильно визначити кульмінацію, застосовувати художньо-виражальні засоби, розставити фразові акценти, гармонійно поєднати текст і мелодію тощо.

Супровід

Супровід (фортепіано чи баян) значно полегшує розучування партії: допомагає співакам не тільки підтримувати правильний темп і ритм, а й чисто інтонувати.

Нюанси

Щоб виділити якісь нюанси у фразі та своєрідно підкреслити поетичний текст, ви можете змінити ритмічний малюнок, завершити поетичну думку, визначити кульмінацію на власне бачення тощо.

Поступове розучування

Спочатку розучуйте твір у повільному темпі, щоб учасники колективу могли одночасно інтонувати та чітко вимовляти слова. А згодом поступово переходьте до темпу, задуманого композитором чи вами (керівником). На перших етапах розучування, обов’язково звертайте увагу на точне відтворення ритмічного малюнку та виділення основних слів у фразі. Якщо мелодія складна, повторюйте фразу декілька разів, щоб співаки її засвоїли. Завершивши роботу над першою фразою, переходьте до розучування другої. Потім об’єднайте обидві фрази в загальне гармонійне звучання (зведення партій мішаним складом) з акомпанементом.

Співаки-початківці часто помиляються, вивчаючи новий музичний твір. Прислухайтеся до порад, щодня розвивайтеся та не перевантажуйте голос.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: