Поради, Хореографічне мистецтво        18 Березня 2019        6001      

Особливості українських хороводів

Одним із найдавніших видів народного мистецтва вважають хоровод. Із якими календарно-обрядовими циклами пов’язаний хоровод, яка його тематика, як його виконують: основні положення рук, рухи, атрибутика та інше — далі у статті.

Світлина: shutterstock.com

Календарно-обрядові цикли

Виконання хороводів пов’язане з певними обрядами, які входять до традиційних календарних циклів:

  • весняний (веснянки, гагілки, гаївки);
  • літній (Купайла, Русалії, Спаса);
  • осінній (збирання врожаю);
  • зимовий (колядки, щедрівки).

Тематика хороводів

За тематикою хороводи можна поділити на три групи:

  1. найдавніші хороводи з яскраво вираженим відбиттям трудових процесів («Бондар», «Мак», «А ми просо сіяли, сіяли», «Шевчик», «Коваль»);
  2. хороводи, у яких оспівується природа та відображується характер, темперамент свійських тварин, птахів («Кривий танець», «А вже весна», «Марена»);
  3. хороводи, у яких відтворюються родинні й побутові взаємини з розкриттям характеру людини в різних ситуаціях («Перепілка», «Ой гілля-гілочки», «Пташка»).
Іван Гончар «Гаївки біля церкви»

Лексика та композиція

Хоровод має досить нескладну лексику та композицію, адже з давніх-давен його виконують просто неба. Водили хоровод, бравшись за руки, навіть танцюючи з атрибутикою. Часто використовували стрічки, віночки, хустки. Основні положення рук: на талії партнерів, схрещені руки поперед себе, закладені навхрест, положення «ліса» (найчастіше у ключових хороводах) тощо.

Основними рухами є кроки: урочистий танцювальний хід, хороводний крок, зальотний, крок із винесенням ноги, приставний крок, потрійний хід, комбінація простого та потрійного кроків, хода з акцентом на одну ногу та багато інших варіацій.

У гаївках, наприклад, переважає боковий хід із випадом на каблук, боковий гуцульський хід із невеликим припаданням. Також наявні кроки із підскоками та пробіжками, кроки-стрибки на одну ногу, які насамперед використовують у дитячих хороводах.

Значного поширення набули ілюстративні рухи, які допомагають відтворити трудовий процес і зімітувати ту чи іншу дію. Наприклад, снопов’язання, косовицю, сіяння, прополку; імітація рухів бондаря, шевця, гончаря та інших ремісників тощо. І, звичайно, невід’ємним елементом хороводів є запрошення та поклони.

Також читайте, як виконували стародавні єврейські танці, чому «Сім сорок» має таку назву, що в перекладі з івриту означає «Хава нагіла», який бродвейський мюзикл забезпечив популярність танцю із пляшкою тощо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: