Поради, Театральне мистецтво        20 Вересня 2018        564      

«Перлина театральна»: вправи для розвинення мовного апарату

Проведення майстер-класів, тренінгів, творчих лабораторій і практичних занять у рамках театральної академії «Перлина театральна» під час Всеукраїнських фестивалю театрального мистецтва «Від Гіпаніса до Борисфена» та фестивалю-конкурсу гумору й сатири «Усмішки Глазового» уже стало традицією. Тож, ми вирішили запровадити нову рубрику з однойменною назвою — «Перлина театральна». Сьогодні пропонуємо вашій увазі вправи з майстер-класу режисера, заслуженого діяча мистецтв України Анатолія Васильовича Бєлєванцева.

Робота над словом

Робота над словом  потрібна не лише акторам, але й звичайним людям у буденному житті. Найголовніше — уміння володіти мовним апаратом. Те, як промовляємо різні звуки, залежить від системного тренування мовного апарату. Музиканти, наприклад. перш ніж навчитися грати на музичному інструменті, роками вивчають гами, постійно тренуються. А ми повинні щоденно займатися розвитком нашого мовного апарату.

Вправи для розвинення мовного апарату

«Коло»

Стати в коло, узяти один одного за руки, зосередити своє тіло, думку та відчути биття серця, не відпускаючи рук «сусідів».

Губи

Губи — це «два береги», які повинні працювати (і нижня, і верхня). Слід зазначити, що під час артикуляції найбільш інертними є ті м’язи, що піднімають верхню губу.

«Посмішка»

Губи витягнути хоботком уперед, потім розтягнути аж до вух у посмішці. Робити це потрібно активно й доти, поки відчуєте, ніби губи голками штрикає.

«Маятник»

Губи скласти докупи та рухати з однієї сторони в іншу (зліва направо, зверху вниз і навпаки).

«Коловорот»

Губи скласти докупи та рухати по колу за годинниковою стрілкою і в протилежному напрямку.

Язик

Язик — основний «мовленнєвий інструмент», задіяний у процесі артикуляції. Він інформує слух і повинен активно працювати.

«Вуздечка»

Спочатку спробувати дістати язиком до носа, потім — до підборіддя. Ця вправа розвиває вуздечку, що прив’язує язик до нижнього піднебіння.

«Іриска»

Уявіть, що до піднебіння прилипла цукерка. Потрібно спробувати язиком «відірвати» її.

«Укол»

Активно надавлюєте всередині кінчиком язика у щічку так, щоб здавалося, що ви, ніби той ховраха, набиваєте рот зернятками.

«Хрестики-нулики»

Рот закритий. Малюєте кінчиком язика хрестик. Поєднуєте ліву точку верхнього піднебіння з правою точкою нижнього піднебіння, потім праву точку верхнього з лівим нижнього і навпаки.

«Зубочистка»

Рот відкритий, нижню щелепу опустити донизу. Стулюючи губи разом, одночасно «загостреним» кінчиком язика потягнутися до останнього верхнього кутнього зуба з правого боку за годинниковою стрілкою, ніби намагаєтеся щось «виколупувати». Потім те ж, але в протилежному напрямку — проти годинникової стрілки.

Дихання

Значну роль у роботі над словом відіграє дихання. Дихання — це рефлекторний процес. У буденному житті ми не зосереджуємо свою увагу на тому, як потрібно дихати, але під час роботи на сцені важливо володіти своїм диханням.

«Шина»

Ноги поставити на ширині плечей і різко наклонитися донизу, промовляючи звук -ш- на видиху (Якщо починається запаморочення, припинити цю вправу).

«Коса»

Косите траву уявною косою. Руки здіймаєте вверх і робите вдих, різко опускаєте (ніби косите траву) і робите видих, промовляючи звук -ш-.

«Пила»

Станьте в пару один до одного лицем та уявіть, що вам необхідно попиляти дрова. Той, хто нахиляється вперед, видихає та промовляє звук -ш-. Той, хто відхиляється назад, робить вдих і промовляє звук -с-. Потім навпаки.

«Кульбабка»

Візьміть у руку уявну кульбабку, витягніть руку на всю її довжину вперед і, вдихнувши повітря, розбийте кульбабку, здуйте з неї пух. Контролюйте, щоб дихання йшло спочатку в нижню комору, потім середню і тільки потім — верхню комору нашого апарату.

Дикція

Є табличка (лінійка) голосних, до яких ми поступово додаємо приголосні До цих голосних належать І, Е, А, О, У, И.

«Горох»

Уявіть, що перед вами стіна, у яку потрібно жбурляти горох. Голосні — це і є горох.

«Пісня»

Спробуйте, мов пісня, переливати кожен звук у наступний.

Приголосні допомагають розвивати дикцію

  1. Додати звук -б- на початок і на кінець складу: біб, беб, баб, боб, буб, биб.
  2. Додати звук -в-: вів, вев, вав, вов, вув, вив.
  3. Додати шиплячі -ч- і -щ-: чіч, чеч, чач, чоч, чуч, чич; щіщ, щещ, щащ, щощ, щущ, щищ.
  4. Скоромовки:
  • бабин біб розцвів у дощ, буде бабі біб у борщ;
  • білка бігала багато, бо шукала в лісі брата.
  1. Розподілитися на дві команди. Кожна команда виконує окремі завдання:
  • розповісти скоромовку, ніби обговорюєте дуже важливу подію;
  • розповісти скоромовку, ніби сперечаєтеся з кимось.

Якщо будете виконувати всі вправи старанно, отримаєте чудовий результат! Наступного разу в рубриці «Перлина театральна» розкриємо таємниці дихальної гімнастики за методикою Олександри Стрельнікової.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: