Поради, Театральне мистецтво        17 Серпня 2020        872      

Як отримати чи підтвердити звання аматорському театральному колективу

Отримати звання «народний» / «зразковий» може колектив, що постійно діє не менше трьох років. Театр, що вже має звання, має підтверджувати його раз на три роки. Коротко про основні етапи підготовки, документацію та творчу програму — далі.

Коротко про основне

За три місяці до підтвердження чи присвоєння звання колективу керівник закладу подає клопотання про приїзд методиста з театрального жанру для надання детальної консультації щодо атестації. Методист Миколаївського обласного центру народної творчості виїжджає на місце роботи театру, надає методичні поради щодо підготовки творчої програми та пакету документів для атестаційної комісії.

За два місяці до визначеної дати підтвердження / присвоєння звання подаєте до МОЦНТ та КОР пакет документів у друкованому вигляді (папці з файлами) та електронному — на флешці або диску (зберігатимемо в архіві Центру до наступного підтвердження). Якщо з важливих причин неможливо вчасно провести підтвердження, надсилаєте відповідний лист від відділу (сектору) культури ОТГ, районної чи міської державних адміністрацій на заступника голови атестаційної комісії. Там має йтися про причину перенесення атестації та необхідний термін.

Уміст пакету документів

 1. Титульний лист.
 2. Лист-подання місцевого органу виконавчої влади.
 3. Довідка місцевих державних фінансових органів про наявність коштів на утримання колективу (тільки для присвоєння).
 4. Творча характеристика аматорського колективу. Тут вказуєте заклад культури, назву колективу, прізвище та ім’я керівника колективу, напрям роботи колективу, основу репертуару, поставлені за останні три роки вистави, інформацію про участь колективу в культурно-мистецьких заходах різного рівня: міжнародних, усеукраїнських, регіональних, обласних фестивалях і конкурсах, а також, які нагороди має театр (рік, захід, нагорода).
 5. Творча характеристика керівника аматорського колективу. Зазначаєте дату народження, отриману освіту (навчальний заклад), загальний стаж роботи та стаж роботи на посаді керівника, досягнення, нагороди, підвищення кваліфікації (відвідані семінари, майстер-класи, творчі лабораторії, курси) та яку форму творчої діяльності запропонував для удосконалення роботи колективу.
 6. Матеріали, що підтверджують участь колективу в культурно-мистецьких заходах (копії дипломів, грамот, подяк тощо).
 7. Список учасників колективу та підготовчої групи (ім’я, прізвище, дата народження).
 8. Репертуар колективу за останні три роки (рік, вистава, автор).
 9. Інформація про матеріально-технічну базу.
 10. Програма, передбачена для показу атестаційній комісії під час отримання чи підтвердження звання.
 11. Публікації про творчість колективу в ЗМІ, соціальних мережах, на телебаченні тощо.
 12. Портфоліо: афіші вистав, фото та відеоматеріали, що відбивають творчу діяльність колективу.
 13. Флешка або диск з відеоверсіями (можна фрагменти) творчих робіт колективу за останні три роки.

Лист-подання й довідка повинні бути оформлені на офіційному бланку та затверджені відділом (сектором) культури ОТГ районної чи міської державних адміністрацій.

Документи, необхідні атестаційній комісії під час перегляду програми

 1. Анкета аматорського колективу (студії).
 2. Список учасників колективу (студії).
 3. Список учасників підготовчої групи.
 4. Актуальний репертуар.
 5. Затверджений начальником районного (міського) відділу культури план роботи колективу (концертна діяльність, репертуар, участь у культурно-мистецьких заходах) на поточний рік.
 6. Графік занять колективу.
 7. Відеоматеріали звітної програми (на флешці або диску).

Вимоги до програми

Якщо колектив претендує на звання «народний», програма має тривати до 90 хвилин, «зразковий» — до 60 хвилин. Драматичний і ляльковий театри готують не менше одного багатоактного або двох одноактних спектаклів, театр естради — один музичний спектакль (одна концертна програма), театри читців і мініатюр — не менше двох програм, літературно-музичних композицій.

На підтвердження драматичний і ляльковий театри готують нову виставу або уривки з вистав, поставлених протягом останніх трьох років; театри малих форм — програму у двох відділеннях або одну літературно-музичну композицію (програма повинна бути оновлена мінімум на третину). Регламент для колективів зі званням «народний» — не менше 60 хвилин, а «зразковий» — 30–45 хвилин.

Критерії оцінки

 • Художній рівень та актуальність репертуару.
 • Оригінальність режисерського задуму та форми його втілення.
 • Рівень виконавської майстерності.
 • Якість сценографії (костюми, грим, декорації, освітлення).
 • Відповідність музичного та сценічного оформлення спільному рішенню вистави.
 • Сценічна культура.

Рекомендації для музичних колективів і студій образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва також знайдете на нашому сайті.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: