Членкиня правління МОТОНХСУ, членкиня асамблеї науковців і митців МФ КНУКіМ, магістрантка хореографії Світлана Леоненко поділилася своїм досвідом навчання класичного танцю, а також озвучила рекомендації для керівників-початківців аматорських хореографічних колективів.

Що таке класичний танець сьогодні?
Для мене класичний танець був, є і завжди буде основою хореографії. Впродовж багатьох років відпрацьована система підготовки танцівників і створена певна термінологія. Цю основу з внесенням незначних змін використовують в інших стилях танцю. Наразі навіть досвідченні виконавці різних напрямів не припиняють заняття класичним танцем, тому що його основи універсальні.
Які принципи побудови уроку класичного танцю?
Традиційно урок з класичного танцю починають з привітання керівника. Уклін не лише виконує функцію привітання, а й концентрує учнів, налаштовує на заняття.
Далі — екзерсис. Його виконують біля опори або на середині залу. Послідовність вивчення рухів в екзерсисах вибудовують, дотримуючись основ академічної методики викладання.
- Plie — розвиває виворотність, еластичність зв’язок і м’язів.
- Battement tendu, battement tendu jete і їх форми — перш за все, розвиває натягнутість, виворотність і силу ніг. Тут активно беруть участь всі групи малих і великих м’язів.
- Rond de jambe par terre — розвиває рухливість тазостегнового суглоба.
- Battement foundu — розвиває виворотність, м’якість присідання й еластичність, необхідну при стрибках.
- Battement frappe, double frappe — розвиває рухливість колінного суглоба, енергійну та чітку роботу ноги.
- Rond de jemb en l’air — розвиває рухливість колінного суглоба і виворітність.
- Petit battement — розвиває рухливість колінного суглоба, виворітність, швидкість і чіткість виконання ударів нижньою частиною ноги.
- Battement developpe, releve lent, grand battement jete — розвиває гарний танцювальний крок, силу ноги і виворітність.
Частина уроку Adajio складається з різних видів developpe, повільних поворотів у позах (tour lent) тощо. В Аllegro освоюють і відпрацьовують різні стрибки класичного танцю. Завершувати урок рекомендовано виконанням різних форм Рort de bras.
Чи є сумісним класичний тренаж з іншими напрямами хореографії?
Заняття класикою сприяють досягненню високих результатів у процесі підготовки танцівників різних напрямів хореографії. Екзерсис класичного танцю є основою для екзерсису народного танцю. До речі, це детально було опрацьовано під час цьогорічного семінару-практикуму «Школа починаючого хореографа». Також класичний танець використовують в інших напрямах: модерні, контемпорарі, естрадній і бальній хореографії.
Як зацікавити дітей класичним танцем?
У роботі з маленькими дітьми є багато труднощів. Для віку трьох-шести років природні швидка стомлюваність, розсіяна увага і недисциплінованість. Тож перед початком заняття педагог має провести невелику інформативну бесіду з дітьми, щоб налаштувати їх на продуктивну роботу.
Дітям такого віку цікаві ігри. Тому важливо будувати урок в ігровій формі. Щоб діти не відволікалися і менше стомлювалися, варто під час заняття частіше змінювати форми роботи. Обов’язково супроводжувати свої рухи словами, оскільки в дітей дуже розвинене образне мислення. Необхідно завжди бути частиною колективу і віддавати себе на сто відсотків, адже ви — приклад для своїх учнів.
Раніше про хореографічне мистецтво поговорили з методисткою Херсонського училища культури, членкинею журі «Миколаївські зорі 2019» Олесею Макогон.